Prognoza pogody na weekend

Ostatnia doba przyniosła nam bardzo dużą sumę opadów. W ten weekend będzie padać, ale nie tak mocno jak w czwartek. Przez najbliższą dobę możemy spodziewać się silnego wiatru.

Wczoraj wieczorem nasz region dostał się pod wpływ frontu chłodnego, na którym zaczęły występować opady deszczu, a nawet pojedyncze wyładowania (okolice Wronek). Intensywność opadów początkowo w nocy, lokalnie wynosiła nawet ponad 35mm/h, co sprawiło, że jednostki OSP w naszym regionie miały w nocy sporo pracy, związanej z zalaniami obiektów prywatnych oraz przemysłowych.

Przelotnie opady mogą występować do późnego popołudnia. W miarę ustępowania ośrodka niżowego znad Bałtyku, dostaniemy się w jego bardziej odległą orbitę i tu największym zagrożeniem do wieczora będzie przybierający na sile wiatr, którego maksymalne prędkości w porywach mogą osiągać powyżej 60 km/h (> 16m/s).

W sobotę głównie tylko w pierwszej części dnia zobaczymy słońce, po południu wzrost zachmurzania z możliwością opadów przelotnych. Niedziela pod kątem pogodowym całkiem odwrotna od dnia poprzedniego, w pierwszej części dnia opady deszczu, po południu postępujące rozpogodzenia.

Przyszły tydzień nie przyniesie nam zbytniego ocieplenia, jedynym powodem do zadowolenia z pogody będzie spora obecność słońca. Temperatury maksymalne w ciągu dnia do kolejnego piątku nie przekroczą 25°C.
Piątek – noc
W trakcie nocy zachmurzenie małe.
Minimalna temperatura 13°C. Wiatr łagodny, w porywach dość silny. Południowo-zachodni z prędkością 11 do 33 km/h w porywie.

Sobota – dzień
Rano dość słonecznie, zachmurzenie małe. Po południu zwiększy się do umiarkowanego, w drugiej części dnia i wieczorem możliwe opady deszczu.
Maksymalna temperatura 22°C. Wiatr umiarkowany, w porywach silny. Południowo-zachodni z prędkością od 19 do 43 km/h w porywie.
Możliwe opady deszczu – 75%. Ilość opadów – 3,5mm.

Sobota – noc
Przelotne opady deszczu.
Minimalna temperatura 14°C. Wiatr łagodny, w porywach dość silny. Zachodni z prędkością od 13 do 31 km/h w porywie.
Możliwe opady deszczu – 90%. Ilość opadów – 3mm.

Niedziela – dzień
Rano pochmurno, do południa możliwe słabe przelotne opady deszczu. Po południu rozpogodzenia.
Maksymalna temperatura 19°C. Wiatr łagodny, w porywach dość silny. Północno-zachodni z prędkością od 19 do 37 km/h w porywie.

Niedziela – noc
Zachmurzenie umiarkowane.
Maksymalna temperatura 13°C. Wiatr słaby, w porywach umiarkowany. Zachodni z prędkością od 17 do 28 km/h w porywie.

Zachęcamy do obserwacji warunków pogodowych za pośrednictwem regionalnych stacji meteorologicznych.
Wronki (PWS), Wronki (PK), Nowa Wieś (PK), Chojno (PWS).

Hubert Sierszulski