Jak wspierać pamięć i koncentrację?

Problemy z pamięcią i koncentracją mogą pojawić się w każdym wieku. Kiedyś zaburzenie tego typu kojarzone było głównie z osobami starszymi. Natomiast w obecnych czasach ze względu na dużą ilość stresu, szybkie tempo życia, liczne czynniki rozpraszające, niewłaściwą dietę czy też brak aktywności fizycznej zaburzenia pamięci i trudności w skupieniu uwagi zdarzają się coraz częściej.

 

Wsparcie pamięci i koncentracji u osób młodych

Gdy odczuwasz głód i zmęczenie to zdecydowanie gorzej Ci się myśli. To właśnie odpowiednia ilość snu i dieta są tak ważne dla właściwej pracy mózgu. Podczas spania dochodzi do wielu procesów w ośrodkowym układzie nerwowym mających na celu utrwalenie informacji, ich przetworzenie i zapamiętanie. Dlatego też dla poprawy procesów pamięciowych zaleca się, aby dzieci w wieku szkolnym spały nawet do 10 godzin, natomiast osoby dorosłe do 8. Dla wsparcia procesów pamięciowych ogromne znaczenie ma również dieta. Niektóre ze składników pożywienia są niezbędne dla zachowania prawidłowej pracy mózgu. Wśród potraw o szczególnym znaczeniu znajdują się m.in. jajka (bogate w lecytynę), ryby (zawierające kwasy omega-3), a także orzechy włoskie, kakao i gorzka czekolada (źródła m.in. witamin z grupy B czy magnezu). Zatem, aby mózg mógł właściwie funkcjonować konieczne jest jego odżywienia. W codziennej diecie trzeba dostarczać mu warzyw, owoców, pełnoziarnistego pieczywa, kasz, makaronów, a także mięsa, olejów roślinnych, ryb, nabiału, orzechów czy kakao. Te ostatnie bogate są w magnez, bez którego nie można wyobrazić sobie funkcjonowania układu nerwowego. Składnik ten zawierają również tabletki na pamięć i koncentrację dla młodzieży – Apteka Dla Rodziny.

Odżywienie, nawodnienie i odpoczynek są bez wątpienia bardzo istotne dla mózgu. Jakie jeszcze czynniki zwiększają jego wydolność?

  • regularna aktywność fizyczna, szczególnie ta na świeżym powietrzu sprzyja dotlenieniu mózgu,
  • unikanie nadmiaru bodźców, które generują problemy ze skupieniem uwagi (jak poprawić koncentrację podczas nauki? sprawdź: suplementy do nauki – aptekadlarodziny.pl),
  • gimnastyka umysłu, polegająca na rozwiązywaniu krzyżówek, łamigłówek czy ćwiczeniu pamięci,
  • unikanie rutyny, nawet powrót ze szkoły inną drogą sprawi, że mózg będzie musiał się nieco wysilić,
  • dobry nastrój, uwolnienie się od złych emocji i poprawa samopoczucia, a także ograniczenie stresu czy spędzanie dużo czasu z bliskimi sprawiają, że nasz mózg pracuje znacznie lepiej,
  • suplementacja, jeśli masz problem ze skomponowaniem zbilansowanej i zrównoważonej diety, która odżywi mózg to zawsze możesz sięgnąć po suplementy diety zawierające składniki korzystnie wpływające na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego; są to między innymi kwasy DHA, magnez, lecytyna, witaminy z grupy B, a nawet miłorząb japoński czy też żeń-szeń (sprawdź: tabletki na pamięć – Apteka Dla Rodziny).

 

 Jak poprawić pamięć seniora?

Najbardziej popularnym preparatem na pamięć dla osób starszych są leki zawierające miłorząb japoński. Roślina ta poprawia przepływ krwi w mózgu, zdolności poznawcze u osób starszych (szczególnie jeśli chodzi o osłabienie pamięci sprawności umysłowej związanej z wiekiem), a także jakość życia w przypadku z łagodnej demencji. Silniej działające preparaty tego typu dostępne są tylko i wyłącznie na receptę. Sprawdź: lek na pamięć dla starszych w ofercie Apteki Dla Rodziny.

 

Na zachowanie sprawnego umysłu wpływ ma dieta, tryb życia, a także to czy poddawany jest on ćwiczeniom w ciągu całego życia. Dla wsparcia procesów myślowych można sięgać po suplementy diety i leki poprawiające przepływ krwi w mózgu czy funkcjonowanie układu nerwowego.