Nowy wóz już w garażu OSP Wróblewo

To zwieńczenie 70-lecia – przyznali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej we Wróblewie po powrocie z wyprawy do Częstochowy, z której wrócili nowym, lekkim wozem bojowym.

Pod koniec lat 90. straż pożarna we Wróblewie otrzymała od druhów z Wronek lekki wóz gaśniczy marki Żuk. Ten charakterystyczny, jako jedyny w okolicy posiadający zbiornik z wodą oraz pompę, samochód strażacki służył im blisko 20 lat. W tym roku, w 70. rocznicę założenia Ochotniczej Straży Pożarnej we Wróblewie, druhowie zamieniają wysłużonego żuka na nowego forda.

Naczelnik jednostki druh Dominik Krzyżkowiak przyznaje, że będzie bezpieczniej w miejscowości i okolicy. Nowy samochód posiada zbiornik z wodą o pojemności 200 litrów. Co ciekawe żuk mógł się pochwalić dwa razy większym zbiornikiem, jednak na wyposażeniu nowego samochodu jest także zbiornik z pianą gaśniczą.
W zabudowie kontenerowej znajduje się wiele miejsca na węże, prądownice, torbę medyczną i inny sprzęt potrzebny do ratowania życia i mienia. Dodatkowo na wyposażeniu pojazdu znajduje się wyciągarka oraz maszt oświetleniowy. Komfort jazdy będzie nieporównywalnie większy dla ochotników z Wróblewa. Co strażacy już odczuli podczas pokonywania trasy z Częstochowy do Wronek. Żukiem byłoby mniej przyjemnie.

Dla jednostki to bardzo duże wydarzenie. Druhowie przyznają, że już niedługo przystąpią do prac, aby wyposażyć nowy wóz w cały potrzebny podczas akcji sprzęt. Dodatkowo w pakiecie z samochodem otrzymali pięć kompletów hełmów, rękawic i butów dla załogi wozu. Naczelnik Dominik Krzyżkowiak przyznał, że gdy odbierał kluczyki to z ekscytacji i radości drżały mu dłonie. Prezes jednostki Stanisław Wrembel również nie ukrywał szczęścia i dumy z powodu nowego nabytku.

Ich wierny druh – żuk – niebawem zmieni właściciela. We Wróblewie swój dotychczasowy samochód darzą wielkim sentymentem i chcą, aby trafił w dobre ręce. Liczą na to, że osoba lub instytucja, która go zakupi będzie dbać o niego jak oni sami to robili przez blisko 20 lat.

Środki na zakup wozu dla OSP Wróblewo pochodzą z Samorządu Województwa Wielkopolskiego w kwocie 100.000,00 PLN oraz samorządu Gminy Wronki – 112.900,00 PLN.