Mrówka Wronki - dekoracje, artykuły dla domu i ogrodu, chemia gospodarcza, materiały budowlane, elektryczne i instalacyjne

Odeszła Halina Szmeterling


W nocy 21 września 2016 roku zmarła Halina Szmeterling, pochodząca z Wronek, mama piosenkarki Anny Jantar i babcia Natalii Kukulskiej. Smutną wiadomość przekazał management Natalii Kukulskiej.

Halina Szmeterling zmarła w Warszawie w wieku 92 lat. Po tragicznej śmierci córki Anny Jantar, pani Halina była ogromnym oparciem dla wnuczki, znanej piosenkarki – Natalii Kukulskiej.

Halina Szmeterling wywodziła się z rodziny Surmacewiczów, herbu Leliwa. Jej ojciec był ułanem kresowym. Kiedy przyjechał do Wronek zakochał się w Zofii Czosnowskiej, która ślicznie śpiewała. Z miłości do niej gotów był popełnić mezalians. Z tego powodu rodzina Surmacewiczów zerwała z nim kontakt, przez co Halina nie znała swych dziadków ze strony ojca.

drzewo_kukulska

4 lutego 1948 r. we Wronkach Halina Surmacewicz wyszła za mąż za Józefa Szmeterlinga. Ich pierwszym dzieckiem był Roman. Potem mąż Haliny dostał pracę w Poznaniu, gdzie pozyskał małe mieszkanie przy ul.Ratajczaka. Lokal miał 14 m²  i składał się się z jednego pokoju i wspólnej kuchni. 10 czerwca 1950 r., w poznańskim szpitalu przy ul. Polnej urodziła się Anna Jantar.

Szmeterlingowie podczas pobytu we Wronkach mieszkali w kamienicy przy Rynku, do dziś dom należy do krewnych rodziny.

Dziękujemy Natalii Kukulskiej za udostępnienie zdjęcia babci, wykonał je Jarosław Zakrzewski


13 października 2016
Zuzanna Mikołajczak-Książek

Komentarze

Most zamknięty był przez:

71 dni 20 godzin 42 minuty 44 sekundy

Cztery łapy - salon groomerski, sklep zoologiczny
Moja Zguba
Moja Zguba – pomóżmy sobie w szukaniu Pomóżmy sobie w szukaniu
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Przerwy w dostawie
Partnerzy
Goniec Ziemi Wronieckiej
PeryferiaFutbolu.pl
Przytulisko u Wandy
Facebook
Facebook
Instagram
Google+
Google+