Mrówka Wronki - dekoracje, artykuły dla domu i ogrodu, chemia gospodarcza, materiały budowlane, elektryczne i instalacyjne

WYBORY SAMORZĄDOWE 2018


 


170 lat temu z Wronek wyjechał pierwszy pociąg


Mało kto wie, ale dokładnie 170 lat wcześniej, 10 sierpnia 1848 roku z Wronek o godzinie 11:16 przed południem, do Szczecina, odjechał pierwszy pociąg w historii naszego miasta. Drugi, w stronę Poznania, odszedł o 4 godzinie 33 minutach.

Cała podróż z Poznania do Szczecina trwała pięć godzin i trzydzieści dwie minuty. Pierwszy fragment między Szczecinem a Stargardem oddano do użytku w maju 1846 roku, wybudowany przez Towarzystwo Kolei Żelaznej Berlińsko-Szczecińskiej. Król Fryderyk Wilhelm IV Hohenzollern 4 maja 1846 zaakceptował projekt dalszego ciągu linii w kierunku Poznania i wydał koncesję Towarzystwu Kolei Żelaznej Stargardzko-Poznańskiej.

Gotowe odcinki oddawano kolejno; sierpień 1847 Stargard-Dobiegniew, czerwiec 1848 Dobiegniew-Krzyż, 1 lipca 1848 Krzyż-Wronki, 14 lipca Wronki-Szamotuły, 9 sierpnia Szamotuły-Poznań Wola i ostatni fragment między Wolą a Poznaniem Głównym oddano do użytku w 1856 roku.

Na przestrzeni lat linia była wielokrotnie modernizowana i rozbudowywana, w Drawinach koło Krzyża zmieniono przebieg torów, budując pierwszy odcinek z dwoma torami. Po II Wojnie Światowej od Poznania rozpoczęła się budowa linii dwutorowej.

Lata 70. to intensywna elektryfikacja. Od czerwca 1975 rok do grudnia 1978 zelektryfikowano całą linię. Lata 80. to modernizacja systemów Sterowania Ruchem Pociągów. Semafory kształtowe i dźwignie na nastawniach zostały wyparte przez urządzenia przekaźnikowe, działające do dziś.

Po 170 latach kolej stała się nieodłącznym towarzyszem naszych podróży. Wtopiła się w otoczenie, przyrodę jakby była tu od zawsze.

Minęła połowa 2018 roku, za kilka miesięcy nasza wiekowa i zasłużona staruszka przejdzie kolejną modernizację. Tym razem komputery przejmą pracę przekaźników, powstanie Lokalne Centrum Sterowania na odcinek Poznań Wola-Wronki.

Autor Jacek Kowalski – jest miłośnikiem kolei, posiada bogatą kolekcję pamiątek, zdjęć oraz wyposażenia kolejowego. Przedmioty związane z wroniecką linią kolejową stale poszerzają zbiory Jacka, jego ambicją jest utworzenia muzeum o tematyce kolei. Dlatego zachęcamy do udostępniania swoich pamiątek, zdjęć czy innych przedmiotów, które stanowią historię kolei we Wronkach. Z Jackiem można kontaktować się pod numerem telefonu 504 752 123, adresem mailowym [email protected] lub przez portal społecznościowy Facebook.


Komentarze

Most zamknięty jest już przez:

53 dni 7 godzin 25 minut 52 sekund

Cztery łapy - salon groomerski, sklep zoologiczny
Moja Zguba
Moja Zguba – pomóżmy sobie w szukaniu Pomóżmy sobie w szukaniu
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Przerwy w dostawie
Partnerzy
Goniec Ziemi Wronieckiej
PeryferiaFutbolu.pl
Przytulisko u Wandy
Facebook
Facebook
Instagram
Google+
Google+