Kiedy do fizjoterapeuty? – rozmowa z Łukaszem Fąferkiem

Coraz częściej zgłaszamy się do lekarza z różnymi dolegliwościami bólowymi. Co więcej, z każdym kolejnym rokiem przybywa osób młodych, które zmagają się z bólem czy napięciem mięśni. O tym, kiedy warto udać się do fizjoterapeuty rozmawialiśmy z mgr Łukaszem Fąferkiem.

Z jakimi dolegliwościami udać się do fizjoterapeuty?
Pacjenci, którzy najczęściej przychodzą do mojego gabinetu, to osoby zgłaszające dolegliwości bólowe – kręgosłupa, stawów obwodowych np. kolan czy barków. Przychodzą również pacjenci po różnych urazach tj. złamania kości, skręcenia stawów czy uszkodzenia więzadeł.
Pacjenci po operacjach – artroskopie stawów, endoprotezy stawów biodrowych czy kolanowych, ale również pacjentki po cesarskim cięciu czy operacjach ginekologicznych. Zdarzają się również osoby zgłaszające obrzęk kończyn górnych lub dolnych. Pracuję również z pacjentami, którzy zgłaszają bóle głowy, w tym bóle migrenowe. Bruksizm (zgrzytanie zębami) czy zaciskanie zębów.

Ze względu na moje wykształcenie i zainteresowanie tym tematem pracuję także z pacjentami, którzy zgłaszają problemy układu pokarmowego – zgaga, refluks żołądkowo-przełykowy, wzdęcia, biegunki czy zaparcia. Ci pacjenci najczęściej informują również o dolegliwościach bólowych kręgosłupa, obręczy barkowej, szyi lub głowy.
Mam również sporo sportowców – tych młodych jak i dorosłych. Wieloletnia przyjaźń ze sportem, a później praca w klubach sportowych i współpraca z reprezentacją Polski w kajakarstwie górskim, która trwa do dzisiaj, dała mi doświadczenie w tym temacie

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u fizjoterapeuty?
Przygotowanie do wizyty jest dość proste. Po pierwsze, warto zabrać dokumentację medyczną (wypisy ze szpitala, badania obrazowe, dokumentację z wizyt lekarskich), którą się posiada – najlepiej najświeższe badania, jednak nie jest to wymóg przyjścia na wizytę. W razie konieczności wykonania dodatkowych badań, poinformuję o tym pacjenta. Warto ubrać strój, w którym czujesz się komfortowo. Nie musi to być strój sportowy.

Z czego najczęściej wynikają dolegliwości, z którymi pacjenci zgłaszają się na fizjoterapię?
W osteopatii przewija się twierdzenie „pierwotnej dysfunkcji/problemu” pacjenta. Po głębszej analizie najczęściej dochodzimy do 3 głównych powodów – styl życia, choroby/operacje, urazy. Niemniej, najczęściej jest to styl życia. Powinniśmy pamiętać, że na stan zdrowia, w tym dolegliwości bólowe, wpływ ma wiele czynników. Aktywność fizyczna, sen i regeneracja, dieta, kontrola stresu – te wszystkie, ogólne czynniki wpływają na pojawiające się dolegliwości bólowe i na ich odczuwanie. Dlatego w moim gabinecie pracuję z „całym” pacjentem, nie tylko skupiając się na konkretnych dolegliwościach, które pacjent zgłasza.

Jeśli szukacie rozwiązania Waszych dolegliwości bólowych, warto skonsultować się z fizjoterapeutą.

Łukasz Fąferek przyjmuje w dwóch gabinetach – we Wronkach i Szamotułach. Szczegóły znajdziecie na stronie internetowej TUTAJ oraz na Facebooku TUTAJ.