Wronczanie pokazują swoją solidarność

Bezprecedensowa w najnowszej historii Europy agresja Rosji na Ukrainę spotkała się z olbrzymim oburzeniem naszego, lokalnego społeczeństwa. Wielu z nas wspiera swoich znajomych i przyjaciół zza wschodniej granicy, którzy są często naszymi sąsiadami.

Setki wronczan okazują swoją solidarność wobec Ukrainy i jej obywateli, którzy bronią swojej niepodległości, którą chce im odebrać rosyjski najeźdźca. Prosty gest, wstawienia flagi Ukrainy na Facebooku, dla niektórych może śmieszny i bezsensowny, ale nasi sąsiedzi to dostrzegają i czują, że nie są sami.

Wielu wronczan pokazało dziś jedność i solidarność ze swoimi znajomymi czy sąsiadami, których bliscy i przyjaciele przeżywają od rana dramatyczne chwile. Z niektórymi nie ma kontaktu. Uczniowie wronieckich szkół przeżywali dziś wspólnie ze swoimi rówieśnikami z Ukrainy to, co się dzieje. Pojawiła się u nich rozpacz i łzy, nie wiedzą, co dzieje się u ich bliskich i boją się, że mogą już nigdy ich nie zobaczyć.

Szkoły solidaryzują się ze swoimi uczniami ukraińskiego pochodzenia.

Wśród lokalnych przedsiębiorców pojawiły się pierwsze inicjatywy pomocy dla Ukraińców. Właścicielka sklepu papierniczego Spinacz i Kredka, Gizela Grenda poinformowała nas, że obywatele Ukrainy, jeśli będą musieli wydrukować lub skserować jakieś dokumenty będą mogli zrobić to u niej nieodpłatnie.

Solidarni ze swoimi ukraińskimi pracownikami są również dwaj najwięksi wronieccy pracodawcy. Samsung pomaga w ochronie ich bliskich. Amica również wspiera swoją załogę, a na znak solidarności podświetliła dziś swój biurowiec, znajdujący się przy ulicy Mickiewicza, w kolorach niebieskim i żółtym.

Wiele innych organizacji związanych z Wronkami również solidaryzuje się z Ukraińcami. Wroniecki Klub Biegacza opublikował wymowne słowa: “Miało być o pączkach. Jednak dziś nam nie do śmiechu. I apetytu brak.” Nie trzeba tu więcej dodawać. Młodzieżowa Rada Gminy Wronki również zareagowała: “W szkołach i przedszkolach na terenie naszej gminy uczy się ponad 110 uczniów pochodzących z Ukrainy. Wiemy, że jest to dla Was bardzo trudny czas, ale pamiętajcie, że możecie liczyć na nasze wsparcie.”

Ekipa Pralni poinformowała, że od jutra dostępne będą punkty jadłodzielni. Organizatorzy zachęcają społeczeństwo wronieckie do przynoszenia jedzenia i innych produktów, które mogą przydać się obywatelom z Ukrainy. Organizatorzy apelują: “Jadłodzielnie są również dla Was! Korzystajcie jeżeli jesteście w potrzebie. Jadłodzielnie znajdują się na terenie parafii św. Katarzyny przy wronieckim rynku, jak i na boreckiej parafii przy plebani”.

O stanowisku władz miasta już pisaliśmy. Link do treści ich oświadczenia możecie znaleźć – TUTAJ. Osobno też do sytuacji na Ukrainie odnieśli się burmistrzowie, a także władze powiatowe.

Nie jesteście sami. Macie tutaj przyjaciół. Пам’ятайте, ви не самотні. У вас тут друзі.

CZYTAJ TAKŻE: Prezent dla mamy na każdą okazję. TOP 12 pomysłów

Z dziennikarstwem byłem związany zanim osiągnąłem pełnoletność. Umiejętności nabywałem głównie dzięki własnej inicjatywie, ale też w lokalnych pismach. Od zawsze jestem zaangażowany w pomaganiu lokalnej społeczności. Zawsze dążę do tego, aby tworzone przeze mnie materiały były jak najwyższej jakości.

2022-02-24