Piłkarska podroż w czasie – 100-lecie wronieckiej piłki nożnej [FOTO] [FILM]

W minioną niedzielę wspólnie obchodziliśmy 100-lecie wronieckiej piłki nożnej. Była to okazja do spojrzenia w przeszłość i prześledzenia historii futbolu we Wronkach.

W niedzielę wspólnie pokazaliśmy, jak piłka nożna potrafi łączyć. Dla wielu osób, które spędziły wczorajsze popołudnie i wieczór w muzeum oraz w kinie była to sentymentalna podróż. Z zaproszenia do uczestniczenia w tym wyjątkowym święcie skorzystali byli piłkarze, trenerzy oraz oczywiście kibice.

Piłkarskie święto rozpoczęło się otwarciem wystawy, przygotowanej przez pracowników Muzeum Ziemi Wronieckiej. O szczegółach jej powstania opowiedziała kierownik Daria Wajdeman-Waszyńska. Następnie odbyła się premiera monografii, poświęconej wronieckiemu futbolowi. Jej autorem jest Tobiasz Chożalski, a wydawcą Gmina Wronki. Bezpłatny egzemplarz książki otrzymał każdy zainteresowany.

Część oficjalna wydarzenia zakończyła się wręczeniem symbolicznych statuetek i jubileuszowych publikacji. Organizatorzy uhonorowali w ten sposób całe pokolenia twórców wronieckiej piłki nożnej, zarówno na poziomie profesjonalnym, jak i amatorskim. Statuetki wręczył zastępca burmistrza Robert Dorna, a otrzymali je: Józef Blaszka, Stefan Górniak, Stanisław Grynhoff, Wojciech Kaszyński, Marek Pogorzelczyk, Franciszek Łożyński, Paweł Janas, Stefan Majewski, Marian Kurowski, Remigiusz Sobociński, Marek Bajor, Karol Gregorek, Tadeusz Sarna, Leszek Andrzejewski, Michał Dolata, Artur Hibner i Bartosz Hoffmann.

Podczas zwiedzania, współtworzonej przez mieszkańców wystawy, na placu przed muzeum wzniesiono toast (bezalkoholowym szampanem) za minione sto lat. Nie zabrakło również okolicznościowego tortu, wspólnych zdjęć, autografów i wspomnień.

Na zakończenie obchodów w Kinoteatrze Gwiazda odbyła się premiera filmu dokumentalnego, poświęconego historii wronieckiej piłki nożnej. Materiał przygotował Karol Grajewski, a w filmie pojawiło się około 30 wywiadów z osobami, dzięki którym piłka nożna stała się ważnym elementem wronieckiego życia społecznego.

Na tym jednak nie koniec! Inne ciekawe materiały, wywiady z piłkarzami i trenerami, a także ciekawostki związane z wroniecką piłką nożną przez najbliższe miesiące będą pojawiały się na specjalnie przygotowanym profilu facebookowym „100-lecie wronieckiej piłki nożnej” – https://www.facebook.com/100latpilkiwronki.

Seans filmu w kinie odbędzie się jeszcze dwukrotnie. Serdecznie zapraszamy w najbliższy czwartek w godzinach 18 oraz 19.30. Wstęp jest wolny. Film trwa nie całą godzinę, osoby związane z piłką nożną wyjdą z kina zadowoleni.

« z 76 »