Mieszkańcy mówią STOP smogowi!

Grupa mieszkańców Wronek postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i podjęła rękawice w walce ze smogiem, który codziennie zatruwa mieszkańców.

STOP SMOG Wronki jak sami twierdzą to strona poświęcona walce z zanieczyszczaniem powietrza. Nie od dziś wiadomo, że w Naszej gminie powietrze pozostawia wiele do życzenia a niewiele się z tym robi.

W jaki sposób chcą walczyć ze smogiem? Poprzez internetową zrzutkę planują zakupić czujniki, które pokażą, jaką mamy jakość powietrza. Urządzenia wskażą m.in. cząstki stałe (PM1, PM2,5, PM10) oraz gazy (NO2, O3, SO2 i CO), monitorowane przez ten sensor. Odczyt z czujnika będzie dostępny dla każdej osoby, która zainstaluje sobie aplikację na smartfonie.

Wśród Mieszkańców powstał pomysł zainstalowania czujników powietrza. Wspólnymi siłami spróbujemy takie czujniki kupić i zainstalować, a informacje uzyskane z niego poszerzą naszą świadomość o stanie powietrza w naszej okolicy.

uważają organizatorzy

Dzięki instalacji mierników w różnych częściach miasta, będziemy mogli dowiedzieć się, gdzie mieszkańcy najlepiej dbają o jakość powietrza. Koszt jednego urządzenia to 2,7 tysiąca złotych.

Początkowo STOP SMOG Wronki miał dotyczyć tylko Osiedla na Górce. Jednak zainteresowanie było tak duże, że zbiórka na pierwszy miernik zakończyła się błyskawicznie.

Organizatorzy poszli za ciosem i zaczęli zbiórkę na kolejne mierniki. Drugi ma zostać zainstalowany w okolicach Rynku, a trzeci na osiedlu Zamość.

Zachęcamy do wsparcia internetowej zbiórki na ten cel. Wpłat możecie dokonać tutaj. Natomiast z informacjami na temat urządzeń możecie zapoznać się tutaj.

Z dziennikarstwem byłem związany zanim osiągnąłem pełnoletność. Umiejętności nabywałem głównie dzięki własnej inicjatywie, ale też w lokalnych pismach. Od zawsze jestem zaangażowany w pomaganiu lokalnej społeczności. Zawsze dążę do tego, aby tworzone przeze mnie materiały były jak najwyższej jakości.

2021-01-13