We Wronkach ruszą szczepienia – jak będą się odbywały?

25 stycznia mają rozpocząć się szczepienia seniorów powyżej 80. roku życia. Jak będą się odbywać we Wronkach?

Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia.

Istnieją trzy sposoby rejestracji.

1. Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię – 989

Możesz to zrobić sam lub może Cię zapisać ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby.

Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

2. Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień

Jeżeli chcesz zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień – skontaktuj się z nim.

We Wronkach są to:

Przychodnia lekarska „Esculap”, ul. Partyzantów 14 – tel. 672540425
Przychodnia prowadzona przez ZZOZ w Czarnkowie, ul. Partyzantów 14 – tel. 673528170

W wybranym przez Ciebie punkcie szczepień nie znalazłeś dogodnego terminu? Zadzwoń na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą Ci znaleźć inny punkt szczepień niedaleko Ciebie z terminem, który Ci pasuje.

3. Zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl

System zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponownie przypomnimy Ci o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.

Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu rejestracji, musisz posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie masz, skontaktuj się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni.

Mobilne zespoły dla potrzebujących

Jeśli masz problem z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień, możesz skorzystać z mobilnego zespołu szczepiącego. Zapisz się na szczepienie bezpośrednio w punkcie szczepień i ustal dogodny termin. O tym, które punkty szczepień w okolicy dysponują zespołami wyjazdowymi, dowiesz się, dzwoniąc na infolinię 989.

Jak będzie się odbywać transport?

Jeśli osoba, której uda się zarejestrować, w danym terminie nie będzie miała możliwości dotarcia do punktu szczepień, to transport zapewnia Gmina Wronki.

W takich przypadkach w celu umówienia dowozu oraz odwozu należy kontaktować się osobą koordynującą to przedsięwzięcie logistyczne we Wronkach.

Jest nim Marek Marcinkowski – tel. 722 323 146. Za transport odpowiadać będzie głównie Straż Miejska, a także OSP z Gminy Wronki.

Pracownik urzędu odpowie na Wasze pytania dotyczące transportu. Jednocześnie NIE on jest osobą, do której należy kierować pytania w sprawie rejestracji oraz w celu pozyskania informacji technicznych dotyczących szczepionek.

Dla kogo transport jest przeznaczony?

Nie wszystkim przysługuje możliwość skorzystania z dowozu oraz odwozu zorganizowanego przez Gminę. Tę kwestię reguluje niedawna decyzja wojewody wielkopolskiego.

Transport taki powinien być przeznaczony dla osób:

– posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami;

– mających trudności z dostępem do punktu szczepień (np. osoby starsze niemające możliwości samodzielnego dojazdu do punktu szczepień) w przypadku miast poniżej 100 tys. osób, gmin miejsko-wiejskich oraz wiejskich.

Materiał ten ma charakter informacyjny. Przypominamy, że decyzja o szczepieniu się przeciw COVID-19 jest dobrowolna.