Zakup mieszkań pod wynajem cały czas na topie!

Patrząc na rynek i statystyki prowadzone przez biura nieruchomości lokowanie kapitału w zakup mieszkania pod wynajem jest cały czas popularny. Trend ten już rozpoczął się kilka, kilkanaście lat temu, ale cały czas zyskuje coraz więcej zwolenników. Wiele osób twierdzi, że jest to świetna lokata kapitału, ponieważ rynek jest stabilny. Jeśli wybieramy lokale dobrze położone lokalizacyjnie, o trafionym metrażu i rozmieszczeniu zakup się po jakimś czasie zwróci, a także przyniesie zysk. Kupując dane mieszkanie musimy mieć wzgląd na potencjalnych wynajmujących. W końcu to oni są dla nas kluczowi!

Dlaczego decydujemy się zakup mieszkania na wynajem?

Powodów dla których decydujemy się na zakup mieszkania pod wynajem jest wiele i tak naprawdę każdy może mieć swój. Niewątpliwie największym, decydującym czynnikiem jest to, że rynek nieruchomości to w miarę stabilny sektor naszej gospodarki. Dzięki temu jest to w miarę stabilna i rentowna forma inwestycji, która w przyszłości się zwróci. Dodatkowo, gdy spojrzymy na lokaty w bankach są one tak nisko oprocentowane, że musimy szukać czegoś innego. Klienci biur nieruchomości zwracają również uwagę, że inwestycja w nieruchomości jest formą zabezpieczenia emerytalnego i myślimy o niej w długofalowej perspektywie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze lokalu?

Przy wyborze nieruchomości pod wynajem oprócz własnych upodobań musimy wziąć pod uwagę potrzeby potencjalnych wynajmujących. W końcu to oni są naszą grupą docelową i od nich zależy całe powodzenie naszych planów. Warto w tej sytuacji stworzyć sobie profil potencjalnych osób, do których kierujemy ofertę. Innego mieszkania potrzebuje rodzina z małymi dziećmi, a innego student dopiero stawiający pierwsze kroki w nowym mieście. Kluczowymi kwestiami są na pewno: metraż, rozmieszczenie, okolica, stan, lokalizacja, a może nawet przede wszystkim lokalizacja! Dużo większym zainteresowaniem wśród ofert biur nieruchomości cieszą się lokale w dobrym usytuowaniu. Dobry dojazd, połączenia komunikacji miejskiej czy bliskość stacji PKP będą świetnymi atutami.

Kiedy inwestycja się zwróci?

Niewątpliwie jak inwestujemy tak dużą kwotę pieniędzy zastanawiamy się czy i kiedy dany zakup się zwróci i ile możemy na tym zarobić. Jednak specjaliści zajmujący się tym rynkiem i pracownicy biura nieruchomości wyjaśniają, że to nie jest taka łatwa odpowiedź. Kupujemy mieszkanie i zaczynamy je wynajmować. Z uzyskanego dochodu pasywnego możemy spłacać zaciągnięty kredyt, opłacać wydatki czy odkładać na kolejna inwestycję. Zajmie to kilkanaście, a niekiedy nawet kilkadziesiąt lat jak cała włożona kwota się zwróci. Po tym okresie możemy nadal kontynuować wynajem lub zdecydować się na sprzedaż. Jednak pamiętajmy, że inwestycja w nieruchomości to nie tylko sposób na zarobek, ale w dużej części metoda na dobre, pewne ulokowanie zaoszczędzonych pieniędzy. Jest to świetne zabezpieczenie finansowe na przyszłość.