Biezdrowo. Zatrzymano przemytników papierosów [FOTO]

Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu zatrzymała 6 osób podejrzanych o udział w przemycie wyrobów tytoniowych. Zabezpieczono blisko pół miliona sztuk papierosów o wartości 5,5 miliona złotych.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Poznaniu rozbili grupę przemytników papierosów, działających na terenie gminy Wronki. Funkcjonariusze zatrzymali łącznie 6 osób. Jednego Białorusina oraz pięcioro Polaków, część z nich to mieszkańcy Wronek. Według ustaleń służb, zatrzymany cudzoziemiec przemycał tirem papierosy z terenu Białorusi.

26 maja policjanci przeprowadzili akcję na terenie jednej z firm transportowych na terenie gminy Wronki. Według informacji uzyskanych w prokuraturze rejonowej w Szamotułach, miało to w Biezdrowie. Funkcjonariusze zastali na miejscu grupę osób, która była w trakcie przeładunku papierosów.


Osoby zajmujące się tym procederem, zazwyczaj przyjmowały transporty papierosów zza wschodniej granicy. Następnie kartony z papierosami z ciężarówki były przekładane do mniejszych samochodów dostawczych. Funkcjonariusze na gorącym uczynku zatrzymali 6 osób, zajętych pracą przy przeładunku.

informuje podkom. Maciej Święcichowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu

Na miejscu zabezpieczono 245 000 paczek papierosów (4 900 000 sztuk) pochodzących zza wschodniej granicy naszego kraju, ciągnik siodłowy, wózek widłowy oraz dwa mniejsze samochody dostawcze.

Straty skarbu państwa to ponad 5,5 mln złotych z tytułu niezapłaconych podatków. Policjanci od dłuższego czasu podejrzewali, że przez województwo wielkopolskie przebiega tranzyt przemytu papierosów ze Wschodu na Zachód.

dodaje podkom. Maciej Święcichowski

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Szamotułach sąd zastosował wobec podejrzanych 3-miesięczny areszt tymczasowy.

Mężczyźni usłyszeli zarzut, że w okresie od kwietnia do maja 2020 roku w krótkich odstępach czasu, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, czyniąc sobie z popełnienia przestępstw skarbowych stałe źródło dochodu, przyjęli na przechowanie i organizowali przewóz wprowadzonych na teren Polski bez zgłoszenia celnego papierosów nieoznaczonych polskimi znakami akcyzy, czym narazili na uszczuplenie podatku akcyzowego i VAT o wielkiej wartości.

podaje prok. Łukasz Wawrzyniak z PO w Poznaniu

Zatrzymanym grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

fot. KWP Poznań