Premier: „zarządzam stan zagrożenia epidemicznego”

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej poinformował, że wprowadza na terenie Polski stan zagrożenia epidemicznego. Zarządzenie wejdzie w życie w nocy z piątku na sobotę.

Prezes Rady Ministrów powiedział, że wprowadzone zostaną pełne kontrole na granicach na okres 10 dni z opcją przedłużenia. Polscy obywatele po przekroczeniu granicy będą objęci 14-dniową kwarantanną. Cudzoziemcy nie będą wpuszczani na teren Rzeczpospolitej. Ci, związani z Polską, którzy pracują i mieszkają na terenie RP będą podlegali kwarantannie. Te obostrzenia nie dotyczą ruchu towarowego. Natomiast nie będzie można opuszczać kraju. Dotyczy to wszystkich przejść granicznych.

Zniesione zostaną międzynarodowe połączenia osobowe, zarówno te lotnicze, jak i kolejowe, krajowe będą się odbywać tak płynnie, jak tylko to możliwe. Jednak zwiększone zostaną kontrole.


Ograniczona zostanie działalność galerii handlowych. Otwarte pozostaną m.in. sklepy spożywcze, drogerie i apteki. Pozostałe sklepy od północy będą już zamknięte na czas nieokreślony.

Zamknięte zostaną puby, restauracje, kluby, kawiarnie i tym podobne. Jednak tego typu miejsca będą mogły świadczyć usługi dowozu swoich produktów.

Wszystkie zgromadzenia zostaną ograniczone do liczby 50 osób. Ten nakaz jest powszechny. Ograniczenie wpływa m.in. na sposób przeprowadzanych mszy świętych.

Premier powiedział, że liczba osób zarażonych będzie się dalej zwiększać. Obecnie u 68 osób stwierdzono wystąpienie koronawirusa SARS CoV-2. Jedna osoba zmarła.

Za nieprzestrzeganie wprowadzonych właśnie przepisów grozić będą kary. Nawet 5 tysięcy złotych za nieprzestrzeganie kwarantanny.