Koronawirus – sytuacja w powiecie

Zapytaliśmy władze szpitala w Szamotułach o ewentualne wystąpienie na terenie naszego powiatu koronawirusa.

Portal Moje Wronki skontaktował się ze szpitalem w Szamotułach w celu uzyskania informacji dotyczących ewentualnych przypadków lub podejrzeń wystąpienia koronawirusa (SARS CoV-2). Dobra wiadomość jest taka, że na terenie powiatu szamotulskiego do tej pory nie odnotowano potwierdzonego przypadku zachorowania wywołanego wirusem COVID-19.

W rozmowie z portalem Moje Wronki, Michał Wasielewski z SP ZOZ w Szamotułach podkreśla, że lecznica jest w stałym kontakcie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. Nasz rozmówca powiedział nam również, że na terenie powiatu szamotulskiego nie ma osób objętych nadzorem epidemiologicznym oraz kwarantanną domową.

W naszej placówce nie odnotowaliśmy do tej pory przypadków osób, które wróciły z regionów występowania wirusa. Personel jest jednak przeszkolony do kontaktu z takimi pacjentami.

mówi Michał Wasielewski z SP ZOZ w Szamotułach

Przypominamy, że związku z zagrożeniem epidemiologicznym rozprzestrzeniania się wirusa grypy oraz koronawirusa, w trosce o dobro pacjentów, szpital w Szamotułach apeluje o ograniczenie do minimum wizyt w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, prosimy o zgłaszanie się telefoniczne pod nr 61 292 36 58 lub 61 292 72 07.

Pacjent, który zauważy u siebie niepokojące objawy powinien natychmiast skontaktować się telefonicznie ze służbami medycznymi. Pomocna będzie informacja o ostatnich wyjazdach chorego.

Osoby wracające z terenów występowania wirusa powinny niezwłocznie zgłosić się do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Pod numerami telefonu 61 292 15 34 lub 500 062 249. Stacja wyznaczy dalsze działania w zależności od nadanej grupy. Objawy wirusa są bardzo podobne do objawów grypy, dlatego nie należy ich lekceważyć.

Personel medyczny szpitala został przeszkolony w rozpoznawaniu choroby oraz wyposażony w odpowiedni sprzęt zapewniający bezpieczeństwo. W życie zostały wprowadzone wewnętrzne procedury określające sposób postępowania. Pacjenci z podejrzeniem zarażenia zostaną natychmiast przetransportowani do specjalistycznych jednostek wyznaczonych przez Ministerstwo Zdrowia w Poznaniu.

zapewnia przedstawiciel szamotulskiej lecznicy

Pamiętajcie, aby samemu nie zgłaszać się do ośrodka zdrowia lub szpitala. Jeśli jesteście zarażeni koronawirusem CoV-2 możecie w ten sposób nieświadomie rozprzestrzeniać chorobę.

fot. Pixabay

Z dziennikarstwem byłem związany zanim osiągnąłem pełnoletność. Umiejętności nabywałem głównie dzięki własnej inicjatywie, ale też w lokalnych pismach. Od zawsze jestem zaangażowany w pomaganiu lokalnej społeczności. Zawsze dążę do tego, aby tworzone przeze mnie materiały były jak najwyższej jakości.

2020-03-10