„Świata nie widać” – silna nawałnica nad Wronkami [FOTO] [FILM]

Zalane posesje, ulice i piwnice, a także powalone oraz połamane drzewa. Nad Wronkami przeszła najsilniejsza nawałnica w tym roku.

W niedzielę około 18:30 gminę Wronki nawiedziła najsilniejsza w tym roku nawałnica. Do tej pory zjawiska o podobnej sile omijały nasz region. Trwała ona kilkadziesiąt minut.

Niech przemówią statystyki ze stacji meteorologicznej, zainstalowanej przez Przedsiębiorstwo Komunalne w Nowej Wsi. Według pomiarów, różnica temperatur wyniosła 15,5 °C (najwyższa wartość 32,4 °C, najniższa 16,9 °C). Najwyższy odnotowane porywy wiatru wyniosły 21,9 m/s. Suma opadów to 42,9 mm, dla porównania analogiczna wartość z 1 czerwca 2018 to 63,8mm. Jeśli wierzyć stacji meteo, to maksymalną wartość intensywności opadów odnotowano o godzinie 18:38 i wyniosła 665,0 mm/h.


Sygnały alarmowe dla straży pożarnej rozbrzmiały w kilka minut od pojawienia się deszczu. Zalane były oba wiadukty, ulica Poznańska oraz pobliskie posesje, ulica Towarowa, ale także ratusz i ośrodek zdrowia. Są to „stałe” miejsca odwiedzane przez ratowników po przejściu silnych ulew. Woda wdarła się również do kościoła farnego. Na bieżąco informowaliście nas o zalanych miejscach.

Do walki z żywiołem ruszyli strażacy niemal z całej gminy. Gałęzie i drzewa połamane były od Chojna po Piotrowo. Konary spadły również na linie energetyczne między innymi w Borku i Głuchowie. W niektórych partiach gminy odbiorcy byli pozbawieni dostaw energii elektrycznej.

Strażacy swoje działania zakończyli po północy i dalsze ratowanie mienia kontynuowali o poranku dnia następnego.