Ostrzeżenie przed gwałtownymi burzami

Dziś wieczorem i w nocy istnieje wysokie ryzyko wystąpienia gwałtownych burz. Towarzyszyć im mogą obfite opady deszczu, gradu oraz silny wiatr.

Wielu z Was zapewne otrzymało SMS-a ostrzegawczego od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Instytucja ostrzega, że jednym ze skutków burz mogą być przerwy w dostawie energii elektrycznej. Apeluje również o to, by nie chować się przed burzą pod drzewami oraz radzi, żeby zostać w domach.


Poniżej prezentujemy treść prognozy przygotowanej przez Szamotulskich Łowców Burz oraz MeteoDozór.

Prognozowane są gwałtowne burze z wiatrem w porywach do 100 km/h, opadem deszczu powyżej 35 mm. Lokalnie opad gradu powyżej 5 cm. Inicjacja konwekcji nastąpi późnym popołudniem oraz wieczorem. Burze mogą być aktywne do godzin porannych, ale z mniejszą intensywnością.
Ryzyko wystąpienia: 60%

Podobnie jak wczoraj czeka nas trudny dzień pod względem prognozowania niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Analogicznie jak w poprzednich dniach występuje niedobór pary wodnej. Dlatego burze będą powstawać na lokalnych liniach zbieżności, których miejsce lokalizacji jest bardzo trudne do określenia. Front oddzielający gorące powietrze powoli wędruje na wschód, dlatego strefa konwekcji również ulega przemieszczeniu.

via Szamotulscy Łowcy Burz / MeteoDozór