Uwaga! Nowa metoda oszustw w powiecie

Na terenie powiatu szamotulskiego odnotowano oszustwa internetowe. Użytkownicy serwisu Facebook otrzymali prośby o przelew BLIKIEM od osób, które podały się za ich znajomych. Wiadomości dotyczyły nagłej sytuacji i pilnej potrzebie pomocy.

Policja ostrzega i apeluje, aby na wszelki wypadek po otrzymaniu takiej wiadomości upewnić się, czy mamy do czynienia z naszym znajomym. Dwie z oszukanych osób straciły po tysiąc złotych.

BLIK to sześciocyfrowy kod wyświetlany przez aplikację, który może służyć do zaakceptowania transakcji lub wypłaty z bankomatu, dokładnie tak, jakbyśmy płacili kartą.


To stosunkowo nowa metoda używana przez oszustów. Polega na przejęciu czyjegoś konta na Facebooku (oczywiście bez wiedzy właściciela) i proszeniu – za pomocą komunikatora – znajomych właściciela konta o udostępnienie kodu Blik tłumacząc to potrzebą pilnej pożyczki.

Mając ten kod, mogą dokonać wypłaty gotówki z bankomatu. Właściciel konta musi potwierdzić transakcję w telefonie, ale robi to, wierząc, że pomaga znajomemu.

Włamując się na czyjeś konto, oszuści mają wgląd do rozmów właściciela tego konta ze znajomymi, a prośby o pomoc kierują zwykle do tych, z którymi rozmawia on najczęściej i utrzymuje dobry kontakt. Chodzi o zaufanie i nie wzbudzenie podejrzeń. Jednak niekoniecznie jest to regułą, czasem wysyłają wiadomości do pierwszej osoby z grona znajomych.

Oszust, wysyłając kilkanaście, lub nawet kilkadziesiąt wiadomości często znajduje jednego znajomego, lub członka rodziny, który zgadza się podać kod BLIK. Wtedy przestępca otrzymuje pieniądze z bankomatu. Wczoraj, 10 czerwca szamotulscy policjanci przyjęli zawiadomienie od dwóch oszukanych osób, które straciły po tysiąc złotych.

Policja apeluje o ostrożność i radzi, aby każdą prośbę o pożyczkę weryfikować i np. zadzwonić do znajomego, który do nas pisze, tym bardziej że skoro, jak twierdzi, wysyła nam wiadomość, np. stojąc przy bankomacie to znaczy, że musi mieć w ręce telefon. Tyle wystarczy, aby zyskać pewność czy to nasz znajomy potrzebuje pomocy, czy może ktoś chce nasz oszukać.

via KPP Szamotuły