Pożar na Dworcowej

W piątek, 1 marca o godz. 19.05 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie od właścicielki, która informowała o zadymieniu w budynku mieszkalnym na pierwszym piętrze oraz mieszkańcach, którzy opuścili budynek.

Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali silne zadymienie w budynku mieszkalnym, mieszkańcy znajdowali się na zewnątrz.

W wyniku przeprowadzonego rozpoznania ustalono, że doszło do pożaru potrawy w garnku w pomieszczeniu kuchni, który przeniósł się na elementy wyposażenia, a następnie kanałem wentylacyjnym na poddasze.


Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, wejściu do budynku w aparatach ODO w celu lokalizacji pożaru, podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu na palącą się kuchnię, podaniu drugiego prądu gaśniczego w natarciu na palącą się podłogę na poddaszu, rozebraniu części podłogi na poddaszu w celu lokalizacji pożaru, przewietrzeniu i oddymieniu pomieszczeń oraz sprawdzeniu pomieszczeń kamerą termowizyjną w celu wykluczenia innych zarzewi ognia.

Po zakończeniu działań wszystkie pomieszczenia sprawdzono miernikiem wielogazowym na obecność tlenku węgla.

Spaleniu uległo wyposażenie kuchni oraz część desek podłogi na poddaszu. Straty wyniosły 20 tys., natomiast uratowano mienie o wartości ok. 500 tys. W działaniach ratowniczych brały udział 4 zastępy (17 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Opracował: mł. ogn. Łukasz Kawka
Zdjęcia: JRG Szamotuły