Krótka historia pewnego znaku

Był sobie pionowy znak drogowy – A7, ostrzegający, aby za 150 metrów ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom. Znak jak znak – kto ma prawo jazdy, ten doskonale wie, co oznacza. Jednak umieszczenie go w tym miejscu wzbudziło wiele emocji, a potem nagle znak zniknął.

Znak ostrzegawczy A7 – ustąp pierwszeństwa pojazdu postawiono przed przejazdem kolejowym w Szklarni. Dokładnie około 150 metrów przed szlabanami, jadąc od strony Popowa. Dlaczego umieszczenie w tym miejscu tej popularnej na drogach grafiki, informującej uczestników ruchu, wzbudziło tak wiele emocji? Pojawił się tylko ten jeden znak, z drugiej strony próżno szukać podobnego, a wydawać się mogło, że w takiej sytuacji to logiczne, że musi pojawić się z obu stron.

Jaka jest definicja znaku A7 – ustąp pierwszeństwa przejazdu?

Ostrzega o skrzyżowaniu z drogą z pierwszeństwem.
Znak A-7 znajdujący się w obrębie skrzyżowania dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą został umieszczony. Przepis stosuje się odpowiednio do znaku A-7 umieszczonego przed torowiskiem pojazdów szynowych lub w innych miejscach przecinania się kierunków ruchu.
Umieszczona pod znakiem A-7 tabliczka T-6c lub T-6d wskazuje rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie.
Znak ostrzega o skrzyżowaniu z drogą z pierwszeństwem oraz zobowiązuje uczestników ruchu do zachowania szczególnej ostrożności. Znak znajdujący się w obrębie skrzyżowania dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą został umieszczony.
Umieszczany jest na drodze podporządkowanej przed skrzyżowaniem z drogą z pierwszeństwem oraz w innych miejscach przecinania się kierunków ruchu, gdzie obowiązek ustąpienia pierwszeństwa wynika z przepisów ustawy „Prawo o ruchu drogowym”.czytamy na jednej ze stron poświęconej tematyce znaków drogowych

Komentujący wpis na Hejted: Wronki mieli różne pomysły. Według niektórych była to informacja o wymaganym zatrzymaniu się przed przejazdem kolejowym, gdzie jest znak STOP. Popularnym wytłumaczeniem była kwestia Trynki i problemów wyjeżdżających stamtąd osób, gdy przejazd jest zamknięty.
Jednak rozmyślanie nad powodami umiejscowienia w tym miejscu tego znaku zakończyły się wraz z jego demontażem. Po naszym zapytaniu w Wielkopolskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich, znak zniknął. Zarządca w odpowiedzi tłumaczy się nową organizacją ruchu w obrębie przejazdów i… pomyłką.

Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu w celu poprawy bezpieczeństwa przygotował nowe projekty organizacji ruchu w obrębie wielu przejazdów kolejowych w regionie. W ciągu drogi wojewódzkiej nr 150 w Szklarni również wprowadzono nową organizację ruchu, ale znak A-7 „ustąp pierwszeństwa za 150 m” przed przejazdem został ustawiony błędnie i 5 grudnia został usunięty. Za pomyłkę bardzo przepraszamy.odpowiada Paulina Jęczmionka-Majchrzak z WZDW