Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oddaliła odwołanie od decyzji środowiskowej swojego regionalnego odpowiednika w sprawie budowy obwodnicy Wronek. W październiku wpłynęło pismo, które postawiło pod znakiem zapytaniem wartą ponad 100 mln złotych inwestycję.
Podczas październikowej sesji Rady Miasta i Gminy Wronki, zjawiła się Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego – Mirosława Rutkowska-Krupka. Poinformowała zebranych, że sejmik jednogłośnie przegłosował budowę obwodnicy Wronek. Okres realizacji inwestycji miał być między 2017 a 2019 rokiem. Zabezpieczono w tym celu 117 mln złotych w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Wielkopolskiego. Wiceprzewodnicząca mówiła wtedy: –Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, proces przetargowy będzie realizowany w przyszłym roku, w końcówce I kwartału–
Tego samego dnia wpłynęło odwołanie od decyzji środowiskowej Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Kanclerz Uniwersytetu Adama Mickiewicza, mieszkaniec Stróżek – Stanisław Wachowiak odwołał się za pośrednictwem pełnomocnika. RDOŚ przekazał odwołanie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Sam zainteresowany nie chciał zdradzać powodów swojej decyzji.
Odwołanie mogło sprawić, że w najlepszym wypadku budowa obwodnicy zostanie opóźniona. W najgorszym, że marzenia o tej inwestycji będzie można całkowicie porzucić. Podczas obchodów Święta Niepodległości, burmistrz Mirosław Wieczór swoje wystąpienie pod obeliskiem na Rynku niemal w całości poświęcił tej sprawie. Niczym Rejtan grzmiał wtedy, żeby to w niego uderzano, a nie w mieszkańców Wronek.
Koniec końców wszystko ma swój szczęśliwy finał – szczęśliwy dla mieszkańców Wronek i okolic. Jak informuje Urząd Miasta i Gminy Wronki: –Jak się dowiedzieliśmy z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, odwołanie od decyzji środowiskowej zostało wycofane-. Dyrekcja odwołanie musiała rozpatrzyć – tak nakazują przepisy. Na szczęście postanowiono podtrzymać decyzję RDOŚ. –Mając utrzymaną w mocy decyzję środowiskową Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich może jeszcze w tym tygodniu złożyć wniosek o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych.– kończy wypowiedź wroniecki magistrat.
Z dziennikarstwem byłem związany zanim osiągnąłem pełnoletność. Umiejętności nabywałem głównie dzięki własnej inicjatywie, ale też w lokalnych pismach. Od zawsze jestem zaangażowany w pomaganiu lokalnej społeczności. Zawsze dążę do tego, aby tworzone przeze mnie materiały były jak najwyższej jakości.