Pożar sadzy w kominie spowodował zadymienie kamienicy

Nieszczelny przewód kominowy był przyczyną zadymienia, do jakiego doszło wczoraj późnym wieczorem w jednej z kamienic przy ulicy Wodnej. Z lokalu ewakuowano mieszkańców, jedna osoba trafiła do szpitala.

 

Strażacy z Wronek oraz Szamotuł zostali zaalarmowani do pożaru sadzy w kominie w kamienicy przy ulicy Wodnej we Wronkach. Podczas pożaru doszło do rozszczelnienia się komina, co doprowadziło do emisji niebezpiecznych gazów do środka mieszkania. Strażacy podjęli decyzję o ewakuowaniu mieszkańców lokalu.

Jednemu z mieszkańców udzielono pierwszej pomocy. Do czasu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego, poszkodowany znajdował się pod opieką strażaków. Następnie z objawami zatrucia tlenkiem węgla został przetransportowany do szpitala w Szamotułach.

Dzięki podnośnikowi koszowemu udało się szybko ugasić pożar. Po upewnieniu się, że nikomu nie zagraża niebezpieczeństwo, mieszkańcy wrócili do swoich mieszkań.

Przypominamy, że raz w roku konieczny jest przegląd przewodów kominowych. Natomiast ich czyszczenie należy robić kilka razy w roku – zależnie od rodzaju paliwa. Jeśli ogrzewamy lokal paliwem stałym (węgiel, koks, drewno), powinniśmy zaprosić kominiarza raz na kwartał, w przypadku gazu i oleju raz na pół roku. Bagatelizowanie sprawy czyszczenia przewodów kominowych może zakończyć się tragicznie – zatruciem lub zaczadzeniem. Dlatego tak ważne jest dokonywanie przeglądów i systematyczne czyszczenie przewodów.