MIASTO » Zabytki

Dworzec kolejowe we WronkachDWORZEC KOLEJOWY
Linia kolejowa Poznań-Szczecin,obecnie o statusie magistrali a u swych początków zwana koleją poznańsko-stargardzką została uruchomiona 10 sierpnia 1848 roku. Budowę naszej linii kolejowej rozpoczęto 20 należące na tej ważnej trasie miasta również Wronki i Szamotuły rozwijały się gospodarczo.
Czytaj więcej…

 

Kaplica na cmentarzuKAPLICA ŚW. KRZYŻA
Kaplica została wybudowana w 1887r. z woli Jadwigi Słodowicz, mieszkanki wronieckiej, która przekazała na ten cel odpowiedni kapitał. Syn fundatorki Józef Grabowski zrealizował marzenie matki i wzniósł na cmentarzu parafialnym neogotycką kaplice. Architektem i budowniczym był Wilczewski. W jej wnętrzu znajduję się ołtarz z krzyżem wykonany z białego marmuru. Po ukończeniu budowy 30 stycznia 1888r. w krypcie pod kaplicą, złożono zwłoki fundatorki.
Czytaj więcej…

 

Klasztor we WronkachKLASZTOR
W 1279 roku na mocy przywileju nadanego przez Przemysława II osiedlili się we Wronkach dominikanie.W rok później rozpoczęto budowę kościoła i klasztoru,który uległ ruinie 1603 roku.Obecny kościół pochodzi z końca XVII wieku.Fundatorem był prawdopodobnie Jan Korzbok Łącki. W 1835 roku nastąpiła kasata klasztoru,a projektantem był Krzysztof Bonadura.
Czytaj więcej…

 

Kościół p.w. św. KatarzynyKOŚCIÓŁ PW. ŚW. KATARZYNY
Pierwszy kościół parafialny we Wronkach został wybudowany w XI w. ,natomiast nie zachował się żaden jego opis. Przetrwał do początku XVI w. kiedy to Wronki padły ofiarą pożaru. Dzisiejszy poźnogotycki kościół pochodzi z połowy XVI w. Jego fundatorem był Łukasz Górka.
Czytaj więcej…

 

Ratusz we WronkachRATUSZ
W okresie średniowiecza na wronieckim rynku mieścił się Ratusz i pręgierz. (Jednak bliższych informacji na ten temat nie ma). Pierwsza wzmianka pochodzi z 1745r. był to wtedy budynek “nowo erygowany, dopiero postawiony”.  Został oddany do użytku w 1910r.
Czytaj więcej…

 

Muzeum we WronkachSPICHLERZ
Towarzystwo  Miłośników Ziemi Wronieckiej  czyniło starania o udostępnienie  starego spichlerza ( z 1856 r.) na zorganizowanie wystawy pamiątek, z okazji jubileuszu 700- lecia Wronek. Wystawa historyczna ,, Wronki wczoraj i dziś’’ powstała w sali ,,Postęp-u’’ przy ulicy Chrobrego. Był to dobry krok, w stronę urzeczywistnienia się  muzeum, poprzez zbieranie i katalogowanie eksponatów.
Czytaj więcej…

 

Wieża Ciśnień we WronkachWIEŻA CIŚNIEŃ
Wieża ciśnień wznosi się na wysokość 30m. Architektonicznie wroniecka wieża stanowi jedną z najlepiej historyzujących realizacji obiektów wodociągowych w Polsce. Przesądza o tym bogaty neogotycki kostium architektoniczny, który zaczerpnięty został ze średniowiecznego budownictwa obronnego, ale nie tylko. Rangę budowli podkreśla użycie kilku rodzajów materiałów budowlanych i ich umiejętne skomponowanie. Ciosy granitowe, cegły o zróżnicowanym kolorze i gatunku, m.in. silikatowe, dachówki o ciemnoniebieskiej glazurze.
Czytaj więcej…

 

Willa WilczewskiegoWILLA WILCZEWSKIEGO
Budynek powstał pod koniec lat 90. XIX w. Projekt budynku stworzył Maksymilian Wilczewski (budowniczy projektant i wykonawca wielu obiektów nie tylko we Wronkach, między innymi hotelu Józefa Krzyżankiewicza przy ulicy Sierakowskiej). Wilczewscy utożsamiali się ze szlachtą. Władze pruskie uznawały ich za szlachtę. Parter budynku mieścił pomieszczenia biurowe pralnię hydrofornię i pomieszczenie dla pierwszego we Wronkach agregatu prądotwórczego.
Czytaj więcej…

 

Zakład Karny WronkiZAKŁAD KARNY
Więzienie we Wronkach zostało wybudowane przez władze pruskie jako Centralne Więzienie na Księstwo Poznańskie. Prace budowlane prowadzono od 15 maja 1889r. do 1894r. pod kierownictwem tajnego radcy agencyjnego Kocha z Berlina i Peltza z Poznania. Architektem Zakładu Karnego był Fürkser. Układ budowli został dopasowany do potrzeb wykonywania kar,pozbawienia wolności według systemu pensylwańskiego.
Czytaj więcej…

 

 

Źródła: eszkola-wielkopolska.pl oraz www.wronki.pl

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.