Ostrzeżenie przed gwałtownym wiatrem

MetedoDozór ostrzega przed możliwością wystąpienia gwałtownego wiatru w naszym regionie. Nasi lokalni synoptycy oceniają ryzyko wystąpienia zjawisk na bardzo wysokie.

Prognozuje się wystąpienie gwałtownego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 35 km/h, w okresowym porywie do 75 km/h. Wiatr z kierunku północno-zachodniego. Wraz z silnym wiatrem będą występować umiarkowane oraz okresowo silne opady deszczu.

Największych porywów gwałtownego wiatru musimy spodziewać się przed i w trakcie wejścia chłodnego frontu atmosferycznego. Możliwe jest wystąpienie tzw. „linii szkwału”. Szansa powstania burz jest mała jednak nie można jej wykluczyć do zera.

Gwałtowny wiatr może powodować wiatrołomy, uszkodzenia linii energetycznych, straty materialne, zagrożenia, opóźnienia w transporcie komunikacyjnym (PKP). Prosimy o zabezpieczenie przedmiotów, które znajdując się w obrębie naszych posesji i balkonów mogą zostać porwane przez wiatr.

Zalecamy w czasie godzin największej intensywności wiatru:

– ograniczyć przebywanie oraz przemieszczanie się na otwartym powietrzu do minimum, jeśli nie jest to konieczne zrezygnujmy również z podróży.

– nie parkować samochodów pod drzewami oraz większymi banerami reklamowymi

– na wypadek braku energii, naładować ówcześnie baterie w telefonach komórkowych oraz przenośnych urządzeniach magazynujących (power bank)

– mieć do dyspozycji dodatkowe źródła światła (latarki, świece).

Z dziennikarstwem byłem związany zanim osiągnąłem pełnoletność. Umiejętności nabywałem głównie dzięki własnej inicjatywie, ale też w lokalnych pismach. Od zawsze jestem zaangażowany w pomaganiu lokalnej społeczności. Zawsze dążę do tego, aby tworzone przeze mnie materiały były jak najwyższej jakości.

2023-03-14