5 pomysłów na efektywne wykorzystanie czasu podczas dojazdu do szkoły

Pół godziny, czterdzieści minut, czasem nawet godzina. Dojazd do szkoły i droga powrotna zajmują niektórym sporo czasu. Jeśli go zsumujemy, może nam wyjść nawet kilka godzin tygodniowo! Warto zadbać o to, aby wykorzystać je w efektywny sposób. Jak to zrobić?

Zaplanuj dzień albo cały tydzień

Zdarzają się okresy kumulacji kartkówek i sprawdzianów, a niektórzy nauczyciele zadają wiele zadań do pracy w domu. To bywa przytłaczające. Najczęściej jest jednak tak, że czujemy się przeciążeni, kiedy nie panujemy nad obowiązkami. Wystarczy jednak zacząć je porządkować i kontrolować, aby stwierdzić, że wcale nas nie przerastają.

Czas dojazdu do szkoły to dobry moment na stworzenie planu czy nawet grafiku nauki. Możesz robić to np. w każdy poniedziałek rano – planując w ten sposób cały tydzień. Każdego następnego dnia zajmij się weryfikacją listy. Spisz zadania w punktach, określ ilość czasu, który zajmie Ci nauka, a następnie wykreślaj to, co udało się zrobić.

Powtórz materiał i zrób notatki

Droga do szkoły nie jest może najlepszym momentem na naukę do sprawdzianu, o którym zapomniałeś, ale zdarza się i tak. W takiej sytuacji nie panikuj, tylko wypisz najważniejsze zagadnienia. Tworzenie własnych notatek sprawia, że informacje zostają w Twojej głowie. Na pewno jest to doskonały czas na wszelkiego rodzaju powtórki materiału, który już opanowałeś. Sprawdź, co pamiętasz, a co jeszcze warto doczytać lub poćwiczyć.

Poczytaj o tym, co Cię interesuje

Jeśli jesteś na bieżąco z programem szkolnym, wykorzystaj czas dojazdu do szkoły na czytanie o rzeczach, które Cię interesują. Może jakiś temat jest szczególnie ciekawy? Dowiedz się o nim czegoś więcej. To doskonały sposób na poszerzenie wiedzy i zabłyśnięcie na lekcji. Oczywiście możesz też po prostu poczytać książkę ulubionego autora lub autorki. 

Pomyśl o relaksie i nagrodzie za naukę

Nie samą nauką człowiek żyje, a przepracowany umysł nie jest efektywny. Zadbaj o relaks i odpoczynek. Czas dojazdu do szkoły to świetny moment np. na medytację. Tylko załóż słuchawki i włącz relaksującą muzykę, żeby nie przeszkadzały Ci rozmowy współpasażerów. Pamiętaj także o nagradzaniu się za wszystkie sukcesy – nawet te najmniejsze. Zwłaszcza jeśli czeka Cię stresujący tydzień, oprócz nauki zaplanuj w czasie wolnym coś atrakcyjnego. Może spotkanie z przyjaciółmi, mecz ulubionej drużyny albo jakieś wydarzenie kulturalne? Sprawdź, co dzieje się w okolicy i wpisz to do swojego grafiku.

Pomyśl o swojej przyszłości i dowiedz się, czym jest Program Stypendialny Horyzonty

Jeśli jesteś w ostatnich klasach szkoły podstawowej, to doskonały moment na zaplanowanie przyszłości. Może marzy Ci się dalsza nauka w dużym mieście, ale uważasz, że nie masz szans, bo mieszkasz w małej miejscowości? Nic bardziej mylnego! Dla takich osób jak Ty, powstał Program Stypendialny Horyzonty. Jako jeden z uczestników Programu Stypendialnego Horyzonty możesz się uczyć m.in. w takich miastach, jak Poznań, Szczecin, Wrocław czy Warszawa. Stypendium pokryje także koszt Twojego zamieszkania i wyżywienia w bursie oraz biletów komunikacyjnych. Czas dojazdu do szkoły nie będzie już dla Ciebie problemem.