Dieta dla aktywnych umysłowo – co jeść, aby poprawić pracę mózgu?

Wiadomo, że dieta bogata w witaminę C może pomóc w zachowaniu aktywności umysłowej. Również badania wykazały, że ludzie, którzy spożywają pokarmy zawierające witaminę C, częściej mają lepsze funkcje intelektualne w starszym wieku niż ci, którzy nie spożywają tego składnika odżywczego.

Dieta dla osób aktywnych umysłowo

Wraz z wiekiem zmniejsza się funkcjonowanie mózgu. Dieta dla osób aktywnych umysłowo powinna składać się z pokarmów, które mogą poprawić funkcjonowanie mózgu i zapobiec lub opóźnić początek związanego z wiekiem spadku umysłowego.

Pierwszym krokiem do poprawy mocy mózgu jest unikanie przetworzonej żywności i spożywanie więcej naturalnych pokarmów, takich jak warzywa, owoce i pełne ziarna. Są one bogate w błonnik i przeciwutleniacze, które chronią mózg przed uszkodzeniem przez wolne rodniki spowodowane stresem i innymi substancjami chemicznymi wytwarzanymi podczas normalnego metabolizmu. Oprócz regularnego spożywania tych zdrowych pokarmów, ważne jest również picie dużej ilości wody w ciągu dnia, ponieważ odwodnienie może powodować bóle i zawroty głowy, które mogą pogorszyć wydajność poznawczą.

Ponadto dieta dla osób aktywnych umysłowo powinna zawierać kwasy tłuszczowe omega-3 znajdujące się naturalnie w owocach morza (łosoś) lub suplementach zawierających kapsułki z olejem rybnym, takich jak olej z kryla lub olej z wątroby dorsza. Badania wykazały, że te niezbędne kwasy tłuszczowe odgrywają ważną rolę w zapobieganiu stanom zapalnym w naszym organizmie, co również z czasem poprawia ostrość umysłu!

Jeżeli chcesz zadbać o prawidłową dietę, ale nie masz na nią czasu, warto sięgnąć po catering dietetyczny Afterfit. Oferuje on dostosowane do poszczególnych diet, plany posiłków, które są dostarczane pod drzwi.

Produkty mleczne

Produkty mleczne są dobrym źródłem białka, wapnia i innych składników odżywczych. Wapń jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który wspomaga wzrost i utrzymanie kości. Naukowcy odkryli, że produkty mleczne mogą obniżyć ciśnienie krwi i pomóc w zapobieganiu osteoporozie (utracie kości).

Nasiona słonecznika, orzeszki ziemne i inne orzechy

Orzechy są pełne dobrych tłuszczów, białka i błonnika. Zawierają również wiele witamin i minerałów, które wspierają zdrowie mózgu. Orzechy są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które pomagają zwiększyć wydajność mózgu poprzez poprawę komunikacji między komórkami i ułatwienie tworzenia pamięci.

  • Witamina E: Witamina ta jest pomocna w spowalnianiu procesu starzenia się poprzez ochronę przed wolnymi rodnikami, które powodują spadek zdolności poznawczych wraz z wiekiem. Zmniejsza również stan zapalny w Twoim organizmie, co może zapobiec zaburzeniom psychicznym, takim jak depresja czy lęk.
  • Magnez: Ten minerał pomaga regulować poziom cukru we krwi, co może pomóc w utrzymaniu stabilnego nastroju przez cały dzień – nawet jeśli nie dostajesz wystarczająco dużo snu! Dodatkowo magnez współpracuje z wapniem, aby poprawić Twoje umiejętności myślenia, utrzymując pod kontrolą zarówno neuroprzekaźniki (dopamina), jak i hormony (adrenalina), dzięki czemu nie stają się one nadmiernie aktywne w okresach stresu lub ekscytacji, takich jak egzaminy lub prezentację w pracy.