Suplementacja witamin ADEK – co warto o nich wiedzieć?

Witamina A, D, E oraz K są jedynymi witaminami, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Otrzymały one nazwę dla własnej grupy i często nazywane są po prostu witaminami ADEK. W związku ze swoimi właściwościami, jeśli organizm człowieka ma je przyswoić, muszą one być dostarczone wraz z tłuszczami, aby mogły się one rozpuścić i pozostać w organizmie. Co ciekawe, obecnie już w wielu przypadkach producenci suplementów diety zawierających witaminy ADEK, dodają niewielkie ilości tłuszczów, aby poprawić wchłanianie tego rodzaju witamin. Jak można się domyślać, witaminy ADEK są bardzo ważnymi związkami chemicznymi, które odgrywają kluczową rolę w organizmie człowieka. Zatem co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Dlaczego warto suplementować witaminy ADEK? – czyli o niedoborach słów kilka

Trudno wymienić wszystkie skutki niedoborów każdej z witamin ADEK, jednak można przywołać kilka najbardziej charakterystycznych objawów dla poszczególnych z nich. Ukazanie skutków tych niedoborów najlepiej pokazuje, dlaczego warto dbać o prawidłowy poziom w organizmie witamin ADEK i wrazie konieczności rozpocząć odpowiednią suplementację. Zatem czym m.in. mogą skutkować niedobory tej grupy witamin?

  • Zła kondycja układu kostnego;
  • Tzw. kurza ślepota (problem z widzeniem po zmierzchu);
  • U dzieci może wystąpić zahamowanie wzrostu;
  • Problemy z krzepnięciem krwi;
  • Zaburzenia związane z tzw. gospodarką wapniową.

Konsekwencje niedoborów witamin ADEK są tak szerokie, jak szerokie jest ich zastosowanie w organizmie człowieka. Odpowiadają one za różnego rodzaju procesy, których zachodzenie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie, dlatego tak ważne jest aby kontrolować poziomy wszystkich witamin. 

Natomiast jeśli wystąpią ich niedobory, należy sięgnąć po odpowiednie suplementy diety, które pozwolą zniwelować odstępstwa w ich poziomach. Pomocna w tym celu będzie oferta sklepu SFD (https://sklep.sfd.pl/Witaminy-k172.html), w której znajduje się wiele pozycji witaminowych, w przeróżnych wariantach, a w tym także witamin z grupy ADEK.

W jaki sposób spożywać witaminy z grupy ADEK?

Witaminy ADEK są rozpuszczalne w tłuszczach, dlatego najlepiej jest je zażywać wraz z pożywieniem. Chociaż obecnie jest wiele suplementów diety, które razem z witaminami ADEK zawierają w składzie np. kwasy tłuszczowe omega-3, to mają one za zadanie poprawić przyswajalność samych witamin. 

Nie należy ich rozpatrywać jednak w kategoriach tłuszczu, który pozwoli całkowicie przyswoić witaminy ADEK. Zatem w jaki sposób można spożywać tego rodzaju suplementy diety, aby umożliwić organizmowi przyswajanie jak największej ilości dostarczanych witamin?

  • Oliwa z oliwek – dobrym oraz zdrowym sposobem jest dodanie do posiłku np. jednej łyżki. W przypadku spożycia jednej tabletki, będzie to wystarczająca ilość tłuszczy do tego, aby witaminy mogły się rozpuścić w organizmie.
  • Masło – co ciekawe, masło jest też źródłem witaminy D. Jeśli zatem przychodzi pora na spożycie witamin z grupy ADEK, a nie jest to pora posiłku, wystarczy zjeść kromkę chleba z masłem lub kanapkę, aby umożliwić witaminom przyswojenie.
  • Inne produkty bogate w tłuszcze – mogą to być np. ryby takie jak tuńczyk lub łosoś, a także awokado lub sam tran. Dostarcza się w ten sposób nie tylko wartościowych składników odżywczych, ale także faktycznie wpływa na rozpuszczalność witamin ADEK.

Oczywiście nie należy zapominać o innych witaminach, które są równie ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a przede wszystkim witamin z grupy B oraz witaminy C. Wszelkiego rodzaju suplementy diety bogate w witaminy można znaleźć w sklepie SFD (https://sklep.sfd.pl/), który od wielu lat specjalizuje się w dystrybucji oraz produkcji m.in. tego typu produktów.