500 uchodźców we Wronkach, w dalszym ciągu potrzebna Wasza pomoc

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę na terenie naszej gminy działa sztab ludzi złożony z wolontariuszy, przedstawicieli organizacji społecznych, lokalnych mediów, pracowników ratusza i jednostek podległych, a także służb mundurowych.

Szacujemy, że w ciągu ostatnich 14 dni do Wronek dotarło około 500 uchodźców z Ukrainy. Dzięki wspaniałej postawie wronczan udało się rozlokować naszych gości po całej gminie. Jednak możliwości mieszkaniowe wyczerpały się i zostaliśmy zmuszeni do uruchomienia tymczasowego punktu noclegowego we Wronieckim Ośrodku Kultury. Dzisiaj, pierwsi uchodźcy znaleźli tam schronienie na maksymalnie kilka najbliższych dni. Zgodnie z odgórnymi procedurami w dalszej kolejności będą umieszczani w miejscach wskazanych przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu lub znajdą zakwaterowanie we własnym zakresie.

W dalszym ciągu prowadzimy zbiórkę darów pomagającą ukraińskim uchodźcom stanąć na nogi. Zdecydowana większość z nich przybyła do Wronek z zaledwie jednym lub dwoma plecakami. Zbieramy żywność o długim terminie ważności, a także bieliznę dla kobiet i dzieci. Potrzebne jest również obuwie codzienne, a także odzież, jak na przykład dresy.

Najpilniejsze potrzeby: cukier, kawa, herbata, dżemy, konserwy, pasztety, płatki śniadaniowe i batony dla dzieci, a także żele pod prysznic, mydła, małe proszki lub inne środki do prania. Dary można przekazywać do strażaków OSP Wronki, do magazynu zlokalizowanego w byłej piekarni przy ulicy Kościuszki lub za pośrednictwem Ekipy Pralni.

W dalszym ciągu działa nasza całodobowa infolinia i punkt informacyjny przy ul. Poznańskiej. Pod niżej podanym numerem telefonu możecie oferować swoją pomoc, a także udzielamy porad dotyczących uchodźców. Cały czas czekamy na szczegółowe przepisy, które uregulują wszelkie formalności związane z przybyciem uchodźców.

Numer naszej infolinii – +48 511 137 407, działa również adres mailowy – ukraina@wronki.pl.