Ostrzeżenie przed groźną wichurą

Dziś w nocy, a także jutro możemy spodziewać się kolejnych wichur. Prognozy przewidują, że siła wiatru może być porównywalna do tej z czwartku.

Służby nadal walczą ze skutkami niedawnych wichur, a czeka nas prawdopodobnie kolejny okres z silnymi porywami wiatru. Lokalni synoptycy z MeteoDozoru prognozują wystąpienie bardzo gwałtownego wiatru o średniej prędkości od 38 km/h do 44 km/h, w porywach do 90 km/h. W naszym regionie, wartości lokalnie mogę być jeszcze wyższe.

Najwyższej prędkości, porywów można spodziewać się w nocy z piątku na sobotę oraz w sobotę rano. Dodatkowo w trakcie obowiązywania ostrzeżenia będą występować przelotne opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym.

Wichura będzie powodować wiatrołomy, wiatrowały, uszkodzenia linii energetycznych, straty materialne, zagrożenia, opóźnienia w transporcie komunikacyjnym (PKP).

Prosimy o zabezpieczenie przedmiotów, które znajdując się w obrębie naszych posesji i balkonów mogą zostać porwane przez wiatr.

Zalecamy w czasie godzin największej intensywności wiatru:

  • pozostać w domu i bez większej konieczności nie wybierać się w podróż
  • nie parkować samochodów pod drzewami oraz większymi banerami reklamowymi
  • na wypadek braku energii, naładować ówcześnie baterie w telefonach komórkowych oraz przenośnych urządzeniach magazynujących (power bank)
  • mieć do dyspozycji dodatkowe źródła światła (latarki, świece)

Za bardzo dynamiczną pogodę będzie odpowiedzialny głęboki niż atlantycki ZEYNEP, który wraz z systemem frontów atmosferycznym przyniesie nam załamania pogody. Sąsiedztwo ulokowanego na północ od naszego kraju (Szwecja, centralny Bałtyk) niżowego tworu barycznego wytworzy sporą różnicę ciśnienia atmosferycznego (gradient baryczny), która przyczyni się do wzrostu prędkości wiatru. Ciśnienie w naszym regionie od dziś do jutra rano spadnie o 17hPa.

Zachęcamy do śledzenia i obserwowania publikacji przygotowanych przez MeteoDozór. Synoptycy zapowiadają, że wraz z rozwojem sytuacji meteorologicznej będą informować o najświeższych zmianach w prognozie.

MetoDozór dysponuje również szybkim systemem ostrzegania o najgroźniejszych zjawiskach atmosferycznych. Powiadamiania są darmowe, każdy z Was może się do niego zapisać. Wystarczy kierować się poniższą instrukcją.