Coraz więcej interwencji i szkód po przejściu wichury

Od północy mieszkańcy oraz służby zmagają się ze skutkami wichury. W szczytowym momencie porywy wiatru osiągały prędkość ponad 100 km/h.

Cały czas przybywa interwencji do połamanych drzew, zerwanych dachów i uszkodzonych budynków. Nad ranem zerwana została linia energetyczna, która pozbawiła dostaw energii elektrycznej praktycznie całą gminę.

Zasilanie jest stopniowo przywracane, jednak naprawa uszkodzonej infrastruktury można potrwać nawet kilka dni. Na ten moment pracownicy pogotowia energetycznego nie są w stanie oszacować czasu, kiedy wszystkie awaria zostaną usunięte. Straż pożarna zasila swoimi agregatami aparaturę podtrzymującą funkcje życiowe u mieszkańców, którzy wymagają stałego podłączenia do sieci energetycznej.

W naszym regionie wichura wyrządziła duże szkody. Uszkodzonych zostało kilkanaście budynków, a także niezliczona ilość drzew. W całym powiecie szamotulskim jak na razie odnotowano blisko 100 interwencji. Na szczęście nie ma informacji o osobach poszkodowanych. Na części dróg występują utrudnienia w ruchu.

Na kolei panuje chaos. Wszystkie pociągi są opóźnione, a część z nich nawet odwołana. Ruch na naszej linii czasowo jest wstrzymywany. W związku ze złą pogodą PKP rekomenduje rezygnację z dzisiejszych podróży pociągiem.

Średnia stała prędkość wiatru w naszym regionie, jak i w całym województwie od kilku godzin cały czas wzrasta. Mimo tego dane prognostyczne cały czas utrzymują, że największych porywów możemy spodziewać się rano między 07:00 – 10:00.

relacjonował nad razem zespół MeteoDozoru

MeteoDozór prognozuje, że jeszcze przez kilka godzin będziemy mieli do czynienia z niebezpiecznym, incydentem wiatrowym oraz możliwymi porywami powyżej 80km/h. W godzinach popołudniowych porywy wiatru będą słabnąć, uspokoić ma się dopiero wieczorem.