Gmina: możemy przyjąć 3 tysiące osób

W gminie Wronki mieszka i pracuje wielu Ukraińców. Niedługo nasze miasto może stanąć przed zadaniem ewentualnego przyjęcia ich rodzin i bliskich, którzy opuszczają swój kraj.

Dzisiejsza inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę spowodowała, że tysiące Ukraińców podjęło decyzję o opuszczeniu swojego miejsca zamieszkania. Większość z nich będzie kierować się na zachód. We Wronkach żyje kilkaset obywateli naszego wschodniego sąsiada, a do wronieckich szkół podstawowych uczęszcza 84 dzieci, a do przedszkoli publicznych 10.

Zanim doszło do eskalacji konfliktu, Gmina Wronki rozpoczęła przygotowania do przyjęcia ludności. Jak informuje portal Moje Wronki, inspektor ds. komunikacji społecznej Tobiasz Chożalski z wronieckiego ratusza, na ten moment zgodnie z planem przyjęcia ludności Gmina jest w stanie zapewnić możliwość zakwaterowania wraz z podstawowym zapleczem sanitarnym dla około 3 tysięcy osób.

Podana przez nas liczba wynika wyłącznie z wyliczeń, którymi dysponujemy w ramach najgorszych scenariuszy. Obejmuje ona miejsca tymczasowego schronienia w gminnych budynkach (np. hale sportowe i świetlice wiejskie). Koordynatorem wszelkich działań jest Wojewoda Wielkopolski, a szczegółowe informacje znajdują się tutaj – https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina. W razie potrzeby wyposażenie wskazanych przez nas lokalizacji ma zapewnić Agencja Rezerw Materiałowych. Warto również dodać, że zgłaszają się do nas mieszkańcy, którzy we własnym zakresie oferują między innymi miejsca noclegowe. Wszystkie te informacje zbieramy i przygotowujemy się na różne scenariusze.

odpowiada Tobiasz Chożalski

Urząd uruchomił również pomoc psychologiczną dla wszystkich obywateli Ukrainy, którzy szukają wsparcia specjalisty. Każdy zainteresowany może zadzwonić do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej pod nr tel. 67 254 00 44 i umówić się na spotkanie.