Jak wspierać ukraińskich znajomych?

Żyjemy obok siebie na co dzień, wielu z nas ma ukraińskich przyjaciół, rodziny, znajomych. Jak możemy ich wspierać w tym czasie? Anastazja Sytnikowa przygotowała na Instagramie ważny poradnik na ten temat. Przeczytajcie i podajcie dalej.

1.Zapytaj, czy chcą porozmawiać, czy potrzebują pomocy. Zapytaj, jak się trzyma ich rodzina. Jeśli jesteście razem w pracy/na studiach, zaoferuj pomoc z jakimiś obowiązkami.

2.Mów poprawnie: Rosja rozpoczęła wojnę z Ukrainą – nie “konflikt”, nie “wspierała ukraińską wojnę domową”. Dzieje się to “w Ukrainie”. Nie od “tygodnia”, a od “8 lat”. Krym jest “okupowany”, nie “anektowany”. W Ługańsku i Doniecku działają “jednostki kontrolowane i sponsorowane przez Rosję”, a nie “prorosyjscy separatyści”. Język jest ważny.

3.Jeżeli możesz, wspieraj finansowo. Sprawdzone strony i fundacje ukraińskie:

SaveLife.in.ua
ArmySOS.com.ua
PeoplesProject.com

4.Sprawdzaj info, zanim podasz dalej. Niestety media wykorzystują wojnę i robią z niej sensację. Dla mediów wojna to złote źródło pieniędzy. Nie popadaj w panikę informacyjną. Jeżeli trafisz na jakiekolwiek informacje o przemieszczeniu ukraińskiego wojska, nie podawaj dalej. To może uratować komuś życie.

5.Zgłaszaj nieprawdziwe informacje i mowę nienawiści. Twórcy przekazujący wiadomości o wojnie doświadczają teraz dużego napięcia. Ułatw im pracę: jeśli zobaczysz podejrzany lub obraźliwy kontent, zgłoś go. W sieci pełno botów i osób ze złymi intencjami.

6.Skup się na teraźniejszości i przyszłości. Teraz absolutnie nie na miejscu są rozmowy o tym, dlaczego we Lwowie są pomniki Bandery i co o tym myślą Twoi znajomi z Ukrainy.

7.Zachowuj szczerość i empatię. Ukraińcy doświadczają wojny od 8 lat. Realia życia w Polsce czy gdziekolwiek w Europie mają się nijak do realiów życia w Ukrainie. Nie pouczaj swoich znajomych z Ukrainy, jak mają się zachowywać. Nie mów, że “wojna toczy się tylko na Donbasie”, Ukraińcy czują ją wszędzie.

8.Nie promuj nienawiści. Nienawiść to nadrzędna wartość propagandy radzieckiej i rosyjskiej. My musimy skupić się na jedności, czynności, wsparciu i wspólnym działaniu. Łączy nas jeden cel i tym celem jest bezpieczeństwo i suwerenność Ukrainy i Europy.

9.Informuj innych. Udostępniaj sprawdzone posty i wypowiedzi. Jeśli pracujesz w mediach lub masz dużą społeczność w sieci, wyrażaj swoją pozycję. Internet to również kultura, a kultura nie istnieje poza polityką.

ASZ DZIENNIK przypomina o zbiórkach pomocowych i podaje sprawdzone źródła informacji.

Przypominamy też o trwających zbiórkach pomocowych:

1.Pomagam.pl– zbiórka na rzecz ukraińskich organizacji humanitarnych

2.Polska Akcja Humanitarna– zbiórka na rzecz pomocy seniorom, którzy nie mogą być ewakuowani ze strefy wojny.

Przykładowe sprawdzone źródła informacji na temat wojny:

1.Portal Kiyev Independent:kyivindependent.com

2.Stop Fake – ukraiński serwis fact-checkingowy:StopFake.org

3.Michael A. Horowitz – specjalista ds. geopolityki i bezpieczeństwa:Twitter

na podstawie: aszdziennik.pl i @isjets Anastazja Sytnikowa

Choć jestem z wykształcenia polonistką zawsze bardziej fascynował mnie teatr niż dziennikarstwo. Współpracę z portalem rozpoczęłam od korekty tekstów. Zaangażowanie w działania lokalnej społeczności zmotywowało mnie do pisania artykułów o tym, co ważne, dobre i budujące relacje społeczne.

2022-02-24