Rynek pracy w Wielkopolsce – jak wygląda?

Rynek pracy w Wielkopolsce to nie tylko Poznań, choć jako stolica województwa stwarza on całkiem sporo możliwości. Obecnie analiza struktury zatrudnienia oraz dostępność miejsc pracy warunkują zmiany wynikłe z pandemii koronawirusa. Jak wyglądają możliwości na rynku pracy w Wielkopolsce? W jakich branżach najlepiej jest szukać pracy?

Wielkopolska – specyfika regionu

Województwo wielkopolskie położone jest w środkowej i zachodniej Polsce. Miasto Poznań znajduje się w doskonałym miejscu komunikacyjnym, w którym krzyżują się szlaki transportowe, autostrada oraz droga ekspresowa, co jest bardzo ważne dla rozwoju przemysłu. Wielkopolska jest wyjątkowym regionem, który w zasadzie łączy Europę Zachodnią i Wschodnią, co jest niewątpliwym atutem wspierającym rozwój regionu.

Ze względu na ukształtowanie terenu oraz warunki naturalne, bezpośrednie sąsiedztwo Warty, wiele pól i łąk, a także cudowne lasy, doskonała gleba (czarnoziem), na której świetnie rozwija się rolnictwo.

To kraina historyczna, dlatego nie da się ukryć, że doskonale rozwija się również turystyka. Wśród często odwiedzanych miast wymienić można nie tylko Poznań, ale także Kalisz oraz Gniezno – najstarsze miasta regionu. Stwarza to spore możliwości np. dla branży gastronomicznej czy hotelarskiej.

Przeglądając oferty pracy na GoWork można zauważyć, że są one dość zróżnicowane. Duże możliwości stwarza obecność Wielkopolskiej Strefy Ekonomicznej, w której funkcjonują firmy zarówno z polskim, jak i zagranicznym kapitałem.

Strefy Ekonomiczny i możliwości, jakie stwarzają dla rynku pracy

Strefy Ekonomiczne znajdują się na obszarze całej Polski. To bardzo atrakcyjne rozwiązania dla prowadzenia działalności głównie dla dużych firm, które tworząc miejsca pracy mogą prowadzić działalność na preferencyjnych warunkach, wśród których wymienić należy m.in. ulgi podatkowe. Na obszarze Wielkopolski działa obecnie aż sześć podstref:

  • Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna,
  • Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna,
  • Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna,
  • Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości S.A.,
  • Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna “INVEST-PARK” Sp. z o.o.,
  • Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Wyodrębnienie podstref sprzyja inwestowaniu, w dużym stopniu przez podmioty z kapitałem zagranicznym. Przemysł, duże fabryki stwarzają liczne możliwości zatrudnienia na różnych stanowiskach, od niewykwalifikowanych pracowników fizycznych po bardzo specjalistyczne, wymagające odpowiednich kompetencji i uprawnień.

W Wielkopolsce obserwuje się korzystną strukturę branżową. Poza przemysłem rozwija się prężnie również handel, transport oraz branża budowlana, co stwarza pracownikom wiele możliwości znalezienia zatrudnienia. Taka struktura sprawia, że gospodarka w regionie cechuje się dużym potencjałem, co jest naprawdę korzystne dla rozwoju rynku pracy.

Branża turystyczna

W związku z tym, że zarówno Poznań, jak i inne znajdujące się w Wielkopolsce miasta cieszą się bogatą historią, licznymi zabytkami, a sąsiedztwo jezior sprawia, że każdy znajdzie tu coś odpowiedniego dla siebie. Rozwija się zatem baza turystyczna – hotele, pensjonaty, prywatne kwatery. To także doskonałe warunki dla rozwoju bazy gastronomicznej. Wszystkie te czynniki sprawiają, że liczba miejsc w pracy teoretycznie jest dość duża, jednak turystyka w czasie koronawirusa jest dziedziną gospodarki bardzo narażoną na negatywne skutki lockdownu, co również dało się zauważyć na Wielkopolskim rynku pracy.