Zmiana w numerach alarmowych

Od 14 października rozpocznie się proces przechodzenia z numeru alarmowego 998 na 112 w Wielkopolsce. W kolejnych tygodniach zmiana obejmie całe województwo.

W piątek rozpocznie się przełączanie numeru alarmowego 998 na numer 112, na razie odbywać się będzie to tylko na terenie miasta Poznania oraz powiatu poznańskiego, jednak wkrótce to działanie obejmie pozostałe rejony województwa wielkopolskiego.

Numer 998 wciąż będzie funkcjonował, jednak każdy, kto na niego zadzwoni, nie połączy się z dyspozytorem Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu jak dotychczas, a z dyspozytorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu, który zakwalifikuje zgłoszenie i przekaże je do odpowiednich służb.

Takie rozwiązanie ma wiele zalet, m.in. umożliwi: jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkie możliwe służby, obsługę zgłoszeń alarmowych od obcokrajowców i obsługę zgłoszeń typu eCall (zgłoszenia z samochodów) oraz przyjmowanie zgłoszeń od osób głuchoniemych

argumentuje konieczność zmian Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

Numer alarmowy 998 jest drugim numerem alarmowym, przekierowanym do obsługi przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W 2018 roku został przekierowany numer 997, a na rok 2024 planowane jest przekierowanie numeru alarmowego 999.

via KM PSP Poznań/KG PSP

Z dziennikarstwem byłem związany zanim osiągnąłem pełnoletność. Umiejętności nabywałem głównie dzięki własnej inicjatywie, ale też w lokalnych pismach. Od zawsze jestem zaangażowany w pomaganiu lokalnej społeczności. Zawsze dążę do tego, aby tworzone przeze mnie materiały były jak najwyższej jakości.

2021-10-14