Ciepła środa, a następnie silny wiatr

Środa była naprawdę ciepłym dniem, wartość na termometrach wskazywała nawet 20 stopni. Jednak już wieczorem nastąpiła zmiana pogody i pojawił się porywisty wiatr.

Od dzisiejszego wieczora i przez cały czwartek, MeteoDozór prognozuje wystąpienie gwałtownego wiatru o średniej prędkości od 34 km/h do 44 km/h, w porywach do 75 km/h. W centralnej części województwa do 85 – 90km/h. Wiatr z kierunku południowo-zachodniego.

Wroniecki synoptyk ostrzega, że najwyższe prędkości w porywie wiatr będzie osiągał w godzinach popołudniowych. Dodatkowo w trakcie obowiązywania ostrzeżenia będą występować przelotne opady deszczu. Prawdopodobieństwo szacowane jest na bardzo wysokie.

Za bardzo dynamiczną pogodę odpowiedzialny jest niż wtórny, który wraz z chłodnym frontem atmosferycznym przyczyni się do załamania pogody. Sąsiedztwo niżowego tworu barycznego wytworzy sporą różnicę ciśnienia atmosferycznego (gradient baryczny), która przyczyni się do znacznego wzrostu prędkości wiatru. Ciśnienie w naszym regionie od środy do czwartku spada z 1016hPa do 992hPa. Wietrzna aura (ale już nie tak dynamiczna jak w czwartek) w naszym regionie ustąpi całkowicie w sobotę wieczorem.

Z dziennikarstwem byłem związany zanim osiągnąłem pełnoletność. Umiejętności nabywałem głównie dzięki własnej inicjatywie, ale też w lokalnych pismach. Od zawsze jestem zaangażowany w pomaganiu lokalnej społeczności. Zawsze dążę do tego, aby tworzone przeze mnie materiały były jak najwyższej jakości.

2021-10-20