Trasy rowerowe we Wronkach – mieszkańcy mogą wskazać ich kierunek [ANKIETA]

Gmina w końcu na poważnie chce zabrać się za budowę ścieżek rowerowych w naszym regionie. Wytyczenie sieci ścieżek powierzono firmie, która odpowiada m.in. za trasy dla jednośladów w Poznaniu. Jedną z koncepcji jest nawet Wartostrada.

Według szacunków Ratusza, obecnie w gminie jest blisko 6 kilometrów ścieżek rowerowych. Te wytyczone są: na bulwarze, ul. Mickiewicza, ul. Leśnej, ul. Staromiejskiej, ul. Towarowej w kierunku Samołęża i ul. Lipowej w Nowej Wsi. Jednak trudno tutaj mówić o trasach rowerowych o charakterze rekreacyjnym czy łączącym miejscowości.

We Wronkach nie ma tras takich, jak na przykład w gminie Obrzycko, gdzie rowerem można dojechać z Piotrowa do Szamotuł praktycznie bez wjeżdżania na ruchliwą drogę wojewódzką. Wronek też nie znajdziemy w publikacjach turystycznych dla rowerzystów z polecanymi miejscami, które warto odwiedzić na rowerze.

To może ulec zmianie. Pod koniec czerwca radni odbyli spotkanie z przedstawicielem firmy Ko Projekty. Rajcowie dyskutowali, gdzie warto ścieżki rowerowe wybudować. Firma zaprezentowała dane wskazujące, że istotne jest skomunikowanie miasta z takimi miejscowościami jak Chojno, Wartosław, Wróblewo, Samołęż czy Nowa Wieś.

Na tym etapie przedstawiono koncepcję budowy czterech ścieżek. Trzy z nich mają charakter komunikacyjny. Trasy mają być skierowane w kierunku Kłodziska, Samołęża oraz Stróżek. Najciekawszy pomysł to wytycznie rekreacyjno-komunikacyjnej Wartostrady, która miałaby przechodzić przez całą całą gminę.

Jednak są to wczesne pomysły na etapie koncepcyjnym. O zapotrzebowaniu na trasy i ich przebieg mają zdecydować mieszkańcy.


Z jednej strony chcemy zapewnić sprawną komunikację rowerową, a z drugiej zachęcić do rekreacyjnego wykorzystania roweru. Do stworzenia koncepcji zaangażowaliśmy profesjonalne biuro zajmujące się transportem rowerowym. Chcemy jednak, aby w pracy nad dokumentem uczestniczyli również mieszkańcy. Dlatego zwracamy się z uprzejmą prośbą o wypełnienie krótkiej ankiety, która pomoże nam mocniej wpisać się w Państwa oczekiwania.

odpowiada Tobiasz Chożalski z wronieckiego ratusza


Ankietę można wypełnić za pomocą Formularza Google – link znajduje się tutaj lub pobrać, wydrukować i wypełnić. Odpowiedzi należy przesłać lub dostarczyć do Urzędu Miasta i Gminy Wronki w terminie do 21 lipca 2021 r.

Po zebraniu opinii mieszkańców firma przystąpi do przygotowania koncepcji tras, które muszą w następnej kolejności zostać zaakceptowane przez władze Wronek. W planach jest wybudowanie maksymalnie czterech ścieżek.

Wybór maksymalnie 4 tras priorytetowych dla gminy – bardziej szczegółowe dane odnośnie przebiegu, rekomendowanych przekrojów, wycen pozwalających zlecić przygotowanie dokumentacji projektowych.

czytamy w prezentacji firmy Ko Projekty

Do zakończenia projektu jest jeszcze daleka droga, a z takimi projektami we Wronkach już różnie bywało. Miejmy nadzieję, że tym razem nie skończy się na dyskutowaniu i ambitnych planach, które w przeszłości niejednokrotnie trafiały do szuflady z niezrealizowanymi koncepcjami.

Przypominamy tylko obozowi rządzącemu we Wronkach, że do wyborów szli z planami inwestycyjnymi dotyczącymi m.in. ścieżek rowerowych.

Przedłużymy ścieżkę nad Wartą, wybudujemy ścieżki w kierunku Obrzycka i Samołęża, dofinansujemy ścieżki w kierunku Chojna, Jasionny, Starego Miasta i Wartosławia.

Miejmy nadzieję, że obietnice wyborcze zostaną chociaż w tym aspekcie zrealizowane.