Setne urodziny generała Podhorskiego

Dziś generał brygady Jan Podhorski kończy 100 lat! Bohater wojny obronnej w 1939, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, Żołnierz Wyklęty, a także więzień polityczny, który trzy lata spędził we Wronkach.

Jak sam powiedział, ulica Partyzantów we Wronkach jest najdłuższą ulicą na świecie. Trzy lata zajęło mu jej przebycie. Odsiadkę w Zakładzie Karnym we Wronkach rozpoczął w 1946 roku, a na wolność wyszedł dzięki amnestii.

Jego życiorys jest bardzo bogaty. Urodził się w 1921 roku w podchodzieskim Budzyniu. Swój szlak bojowy rozpoczął we wrześniu 1939, gdy zgłosił się na ochotnika do jednego z batalionów Obrony Narodowej. Po kapitulacji Polski przeszedł do konspiracji. Stał się żołnierzem Związku Jaszczurczego, a następnie Narodowych Sił Zbrojnych. Trafił do Warszawy, gdzie w 1944 roku wziął udział w Powstaniu. Po jego upadku trafił do niewoli niemieckiej, aby w 1945 roku zostać wyzwolonym przez wojska radzieckie.

Po przejęciu w Polsce władzy przez komunistów powrócił do działalności konspiracyjnej. Wstąpił w szeregi Młodzieży Wszechpolskiej. W 1946 roku po nieudanym strajku studenckim w Poznaniu trafił do aresztu, skąd zdołał uciec. Został schwytany przez Urząd Bezpieczeństwa, a ówczesne władze skazały go na 7 lat więzienia. Trafił do Zakładu Karnego we Wronkach razem z wieloma więźniami politycznymi. Na mocy amnestii, na wolność wyszedł po 3 latach odsiadki.

W czasie konspiracji przybierał pseudonimy Marciniak oraz Zygzak. Wielokrotnie odznaczany, między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski czy Krzyżem Walecznych. W 2016 roku został awansowany do stopnia generała brygady w spoczynku.

Mimo słusznego wieku, bardzo chętnie uczestniczy w różnych imprezach. Do Wronek wracał wielokrotnie, choć tym razem na krócej niż 1946 roku. Był uczestnikiem zjazdów więźniów politycznych, gościem wronieckich obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ostatni raz Wronki odwiedził w grudniu 2018 roku. Został zaproszony na Franciszkańskie Dni Młodych, podczas których opowiadał o swoich przeżyciach z czasów wojny.

fot Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu