Rząd przedłuża obostrzenia

Minister Zdrowia Andrzej Niedzielski poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej o przedłużeniu obecnie obowiązujących obostrzeń o co najmniej tydzień.

W środę o 10:00 odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który na podstawie najświeższych danych podjęło decyzję dotyczącą obostrzeń. Dzisiaj odnotowano 14 910 nowych i potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem.

Konsekwencje ewentualnej zwiększonej mobilności w okresie świąt będą widoczne w następnym tygodniu, dlatego podjęliśmy decyzję, że zasady bezpieczeństwa, które obowiązują przedłużamy do 18 kwietnia.

argumentuje Minister Zdrowia

Do tej pory, do 9 kwietnia zamknięte zostały żłobki i przedszkola, z wyjątkiem opieki dla dzieci rodziców medyków, służb porządkowych i strażaków w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Również zamknięte są wszelkie salony urody, salony kosmetyczne i zakłady fryzjerskie. Obiekty sportowe otwarte są tylko i wyłącznie dla profesjonalnych sportowców.

W obiektach kultu religijnego przebywać może 1 osoba na 20 mkw przy zachowaniu odległości minimum 1,5m. Ograniczenia występują także na targowiskach, poczcie i w placówkach handlowych. 1 osoba na 15 mkw w sklepie o powierzchni niższej niż 100 mkw i 1 osoba na 20 mkm w placówkach o powierzchni wyższej niż 100 mkw.

Przedłużone obostrzenia do 18 kwietnia dotyczą również centrów i galerii handlowych z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych i księgarni. Nieczynne są także wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw. Hurtownie i składy budowlane są dostępne.

fot. KPRM