Dziś Światowy Dzień Ziemi

Na całym świecie 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Tegoroczny Dzień Ziemi odbywa się pod nowym hasłem „Przywróć naszą Ziemię”.

Chociaż o planetę powinniśmy troszczyć się każdego dnia, to właśnie w Światowy Dzień Ziemi jest wiele akcji, mających na celu budowanie postaw proekologicznych w naszym społeczeństwie.

Jak można przyłączyć się do dbania o naszą planetę? Wystarczy 10 kroków, żeby żyć bardziej odpowiedzialnie:

  1. Oszczędzaj wodę- zakręcaj kran zawsze, gdy nie korzystasz z wody. Mniej wody to większa oszczędność dla twojego portfela!
  2. Wyłączaj wszystkie urządzenia, których nie używasz. Gaś światło.
  3. Segreguj śmieci – niewielka zmiana, a pomaga w pozyskiwaniu surowców wtórnych, które po przetworzeniu z powrotem trafiają do nas.
  4. Kupuj świadomie – najlepiej poświęcić chwilę, by uważnie w sklepie przestudiować skład danego produktu.
  5. Nie bierz na zapas – w tym celu najlepiej przygotować listę produktów, które zamierzamy kupić i w sklepie starać się jej trzymać.
  6. Unikaj reklamówek jednorazowych – lepiej je zastąpić wytrzymalszymi torbami wielokrotnego użytku.
  7. Ogranicz jazdę autem – świetną alternatywą w okresie wiosenno-letnim jest rower lub spacer!
  8. Pij kranówkę – obecnie woda z kranu jest bardzo bezpieczna, tym samym zmniejszasz zapotrzebowanie w swoim domu na plastikowe butelki.
  9. Nie korzystaj z jednorazowych naczyń i sztućców – jest wiele alternatyw, aby je zastąpić np. plastikowe słomki, można zastąpić metalowymi.
  10. Kupuj produkty lokalne – żywność lokalna i sezonowa jest najzdrowsza i najsmaczniejsza, tym samym łatwo zabrać ją do domu bez dodatkowych plastikowych opakowań.

Co ważne, do akcji ekologicznych włączają się nie tylko dorośli, ale również dzieci. Ponieważ Ziemia to nasze wspólne dobro, łączące pokolenia na całym świecie.

Pamiętajmy o dbaniu o naszą planetę, żeby była dobrym domem dla nas i przyszłych pokoleń.