Czujnik jakości powietrza na Górce już działa

Inicjatywa STOP SMOG Wronki uruchomiła pierwszy miernik jakości powietrza. Niedługo pojawi się drugi, a w dalszym ciągu zbierane są fundusze na kolejne urządzenie.

Od teraz wszyscy zainteresowani jakością powietrza w naszym mieście będą mogli sprawdzić jego stan w dowolnym momencie. Inicjatywa STOP SMOG Wronki uruchomiła pierwsze urządzenie, zainstalowano je przy ulicy Nowej.

Dzięki aplikacji Airly lub witrynie internetowej możemy zobaczyć m.in. stężenie pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5. Najbardziej obrazujący jest wskaźnik CAQI, czyli miara godzinowej jakości powietrza. Jego wartość informuje o tym, jak czyste jest powietrze, a także jak oddychanie nim wpływa na zdrowie. CAQI składa się z wartości od 0 do 100. Im wyższa wartość wskaźnika, tym większe ryzyko zaistnienia negatywnych symptomów zdrowotnych i złego samopoczucia.

Aplikacja jest również wyposażona w encyklopedię użytych pojęć. Dzięki niej możemy sprawdzić, czym jest na przykład dany wskaźnik.

Zachęcamy do pobrania aplikacji Airly na wasze smartfony. Jakość powietrza możecie sprawdzić również tutaj.

Niedługo inicjatywa zainstaluje w mieście kolejne urządzenie. Ma się ono pojawić w sąsiedztwie Rynku. Zbierane są również fundusze na przyrząd, który miałby się znaleźć na Zamościu.

Zapraszamy do wsparcia zbiórki pieniędzy na ten cel. Wystarczy kliknąć tutaj.

Z dziennikarstwem byłem związany zanim osiągnąłem pełnoletność. Umiejętności nabywałem głównie dzięki własnej inicjatywie, ale też w lokalnych pismach. Od zawsze jestem zaangażowany w pomaganiu lokalnej społeczności. Zawsze dążę do tego, aby tworzone przeze mnie materiały były jak najwyższej jakości.

2021-01-26