Rząd wprowadza „narodową kwarantannę”

Minister Zdrowia Andrzej Niedzielski poinformował o tym, że od 28 grudnia wprowadzona zostanie „narodowa kwarantanna”, jednocześnie w okresie sylwestrowym będzie obowiązywać zakaz przemieszczania się.

Wprowadzany stopniowo od kilkudziesięciu tygodni lockdown swój szczyt ma osiągnąć 28 grudnia. Od tego dnia obowiązywać będzie określana przez rząd „narodowa kwarantanna”.

Mamy za sobą blisko dwumiesięczną, wyczerpującą walkę z drugą falą pandemii, która rozpoczęła się w październiku, a apogeum osiągnęła na początku listopada.

powiedział Minister Zdrowia

Od 28 grudnia do 17 stycznia zamknięte będą hotele, nawet dla podróży służbowych. Zakaz dotyczy również stoków narciarskich. W tych dniach nieczynne będą także galerie handlowe. Otwarte pozostaną tylko sklepy spożywcze, drogerie i apteki.

Od 28 grudnia osoby przybywające do Polski z zagranicy transportem zorganizowanym będą musiały odbyć 10-dniową kwarantannę.

W noc sylwestrową, od godziny 19. 31 grudnia do godziny 6. 1 stycznia ma obowiązywać zakaz przemieszczania się. Możliwość wyjścia z domu ma odbywać się tylko w wyjątkowych przypadkach.

Infrastruktura sportowa czynna będzie tylko dla profesjonalnych sportowców.