Nowe zasady kwarantanny

Od poniedziałku obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów, które wprowadza zmiany w kwestii kwarantanny. Jakie zmiany wprowadzono?

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, które opublikowano w poniedziałek wieczorem współdomownicy osoby zakażonej muszą poddać się izolacji już od dnia, kiedy ich bliski uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Taka kwarantanna następuje automatycznie, przez co sanepid nie będzie już informował takich osób o obowiązku odbycia izolacji. Współmieszkaniec osoby zakażonej musi odbyć kwarantannę do „7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby, z którą prowadzi wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkuje”.

Zmiany następują także w zawodach medycznych. Zgodnie z rozporządzaniem takie nie mają obowiązku poddania się kwarantannie.

Dziś w nocy zostały zmienione przepisy. Do tej pory ponad 30. tys. osób z personelu medycznego przebywało w kwarantannie. Po tej decyzji personel medyczny nie będzie podlegał kwarantannie, dzięki wykonywaniu codziennych testów antygenowych.

powiedział dzisiaj Michał Dworczyk

W treści rozporządzenia jest również mowa o zasiłku opiekuńczym. Osoba, chcąca uzyskać świadczenie, powinna złożyć wniosek, w którym poinformuje, że musi opiekować się dzieckiem lub członkiem rodziny skierowanym na kwarantannę.

Podobnie sytuacja ma się w przypadku pracowników objętych kwarantanną ze względu na COVID-19, potwierdzony u któregoś z domowników. Osoba ubiegająca się o wynagrodzenie za czas nieobecności w pracy ze względu na przymusową izolację musi złożyć oświadczenie wraz z informacjami o dniu rozpoczęcia i zakończenia kwarantanny, a także dane osoby zakażonej.

Z dziennikarstwem byłem związany zanim osiągnąłem pełnoletność. Umiejętności nabywałem głównie dzięki własnej inicjatywie, ale też w lokalnych pismach. Od zawsze jestem zaangażowany w pomaganiu lokalnej społeczności. Zawsze dążę do tego, aby tworzone przeze mnie materiały były jak najwyższej jakości.

2020-11-03