Nowe obostrzenia – kolejne obiekty zostaną zamknięte

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowe obostrzenia, mające na celu zapobieżenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Zamknięte zostaną obiekty kulturalne takie jak kina, teatry, galerie, muzea, domy kultury. Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla osób odbywających podróże służbowe.

Większość sklepów w galeriach handlowych zostanie zamkniętych. Z wyjątkiem sklepów spożywczych, z artykułami budowlanymi i przeznaczonych dla zwierząt oraz sklepów z prasą, drogerii i aptek.

Handel w sklepach o powierzchni do 100 mkw – 1 osoba na 10 mkw. Powyżej 100 mkw – 1 osoba na 15 mkw. W kościołach również będzie ograniczona liczba wiernych – 1 osoba na 15 mkw powierzchni świątyni.

Klasy 1-3 szkół podstawowych przechodzą na naukę zdalną od 9 do 29 listopada. Przedłużono również ten sam tryb nauczania dla klas 4-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.

Wszystkie zmiany zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada.

Jeśli rozwój pandemii nie zostanie zatrzymany, Prezes Rady Ministrów zapowiedział całkowity lockdown i narodową kwarantannę, zależną od ilości przypadków.

Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców, to włączamy ten ostry hamulec bezpieczeństwa, ale jeśli przekroczy 75, to będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu się. Jeżeli jednak liczba przypadków będzie mniejsza, powyżej 25, ale poniżej 50 na 100 tys. to jest możliwość powrotu do zasad stref czerwonych. Jeśli większa niż 10, a mniejsza niż 25 to powrotu do stref żółtych. Oby jak najszybciej to nastąpiło.

powiedział Premier Mateusz Morawiecki