Szczęśliwy finał poszukiwań mieszkańca Jasionny

Szczęśliwie zakończyły się poszukiwania 75-letniego mężczyzny, który wyszedł do lasu na grzyby. Po przeprowadzonych działaniach, senior został odnaleziony przez dzielnicowych z Obrzycka i przekazany pod opiekę ratownikom medycznym i rodzinie.

W miniony wtorek 13 października br. około godziny 17.20, policjanci otrzymali zgłoszenie o zaginięciu 75-letniego mężczyzny, który wyszedł na grzyby. Z uwagi na długą nieobecność 75-latka, zmartwiona siostra powiadomiła służby ratunkowe.

W związku z zagrożeniem życia i zdrowia mężczyzny, Komendant Powiatowy Policji w Szamotułach ogłosił alarm dla tutejszej jednostki.

Z ustaleń wynikało, iż mężczyzna wszedł do lasu w miejscowości Jasionna. Tam też rozpoczęto poszukiwania. Jak zawsze, akcję poszukiwawczą wspierali funkcjonariusze straży pożarnej i strażacy ochotnicy, a także Straż Leśna. W Działaniach brało udział w sumie 47 policjantów, 25 strażaków oraz 2 strażników leśnych. Mundurowi przeczesywali tereny leśne oraz sprawdzali dukty leśne i przyległe drogi.

Po ponad trzygodzinnych poszukiwaniach, około godziny 21, mężczyznę odnaleźli dzielnicowi z Obrzycka, którzy sprawdzali teren przy drodze wojewódzkiej nr 185. 75-latek szedł drogą w okolicy Piotrowa. Policjanci nie mieli wątpliwości, iż to zaginiony brat zgłaszającej. Mężczyzna nie wiedział nawet która była godzina, ani też gdzie się znajdował. Był zaskoczony, że szuka go tyle osób. Gdyby policjanci sprawdzali tą drogę chwilę później, mógłby nie zostać odnaleziony tak szybko, gdyż planował kontynuować drogę przez las w kierunku przeciwnym do miejsca zamieszkania.

Z uwagi na jego stan policjanci, na miejsce wezwali Pogotowie Ratunkowe. 75-latka przekazano pod opiekę ratowników oraz rodziny.

Pamiętaj!

Aby uniknąć takich sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, przypominamy o kilku zasadach bezpieczeństwa w czasie grzybobrania:

  • Na wędrówkę po lesie wybieraj wczesną porę dnia. Pamiętaj, że jesienią zmrok zapada dużo wcześniej;
  • W miarę możliwości na grzybobranie nie wybieraj się sam;
  • Wybierając się do lasu z inną osobą, nie oddalaj się od niej. Nie rozdzielajcie się i utrzymujcie kontakt wzrokowy;
  • Jeśli musisz wybrać się do lasu sam, poinformuj domowników, w jakie miejsce się wybierasz i podaj im przybliżony czas powrotu;
  • Będąc pierwszy raz w danym miejscu, dobrze jest zapamiętać charakterystyczne elementy, które ułatwią drogę powrotną;
  • Miej przy sobie naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w chwili zgubienia się, mogą okazać się bardzo pomocne;
  • Gdy wybierasz się na dłużej do lasu, zabierz ze sobą wodę oraz coś do jedzenia;
  • Zabierz ze sobą elementy odblaskowe lub jasny strój, które mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej;
  • Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swojego domu, pojazdu, stacji czy przystanków kolejowych.
  • Jeśli się zagubisz, postaraj się odnaleźć najbliższą drogę lub dukt leśny, to może przyspieszyć odnalezienie cię.

via mł. asp. Sandra Chuda / KPP Szamotuły
fot. OSP Wronki

Z dziennikarstwem byłem związany zanim osiągnąłem pełnoletność. Umiejętności nabywałem głównie dzięki własnej inicjatywie, ale też w lokalnych pismach. Od zawsze jestem zaangażowany w pomaganiu lokalnej społeczności. Zawsze dążę do tego, aby tworzone przeze mnie materiały były jak najwyższej jakości.

2020-10-15