Gmina Wronki w obszarze zagrożenia wystąpienia ASF

Gmina Wronki znalazła się w żółtej strefie zagrożenia wystąpienia na naszym terenie afrykańskiego pomoru świń. Wprowadzono restrykcję dla hodowców i myśliwych.

Wprowadzone restrykcje to efekt znalezienia na terenie powiatu obornickiego martwego dzika z dodatnim wynikiem na ASF. W strefie zagrożenia znalazł się cały powiat szamotulski.

Czym jest afrykański pomór świń?

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych i dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do znacznych spadków w produkcji, samo zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, a śmiertelność sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF.

Zgodnie z Decyzją Wykonawczą Komisji (UE) 2020/1402 z dnia 5 października 2020 roku na terenie powiatu szamotulskiego wprowadzono obszar zagrożony (strefa niebieska), ochronny (strefa żółta) oraz obszar objęty ograniczeniami (strefa czerwona).

Na terenie gminy Wronki wprowadzono strefę żółtą, a wraz z nią obostrzenia w hodowli trzody chlewnej, zmiany w jej przemieszczaniu i kierowaniu do uboju, zmienia zasady polowań na dziki i pozyskiwanie mięsa z dzików.

Strefę czerwoną wprowadzono natomiast na terenach gminy Szamotuły oraz Obrzycko.

Jak przenoszona jest choroba?

Najczęściej wprowadzenie wirusa ASF do kraju wolnego od choroby następuje przez transport, produkty mięsne, odpady kuchenne i poubojowe, pochodzące od chorych świń i dzików. Najczęstszą przyczyną zakażenia świń jest bezpośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi lub zakażonymi odpadkami żywnościowymi. W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu gospodarstw utrzymujących świnie, rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest łatwe, za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo lub zakażonej paszy, wody, czy narzędzi.

Obecnie nie ma szczepionki przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń, dlatego w zwalczaniu ASF wśród dzików najważniejsza jest odpowiednia profilaktyka i regulacja ich populacji. W przypadku znalezienia padłego dzika należy niezwłocznie zgłosić ten fakt do powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej leczniczy weterynaryjnej lub miejscowego koła łowieckiego.

fot. Marek Nowak / Nadleśnictwo Wronki
Informacje o ASF pochodzą ze strony internetowej Nadleśnictwa Wronki.