Gmina podjęła decyzję dotyczącą przedszkoli

Wronieckie przedszkola nie zostaną uruchomione 6 maja. Taką decyzję podjęły władze gminy, które nie mają pewności, że otwarcie placówek na tym etapie będzie bezpieczne.

Uruchomimy przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach wtedy, kiedy będziemy mieli pewność, że zrobiliśmy wszystko dla bezpieczeństwa dzieci i personelu. Dziś tej pewności nie ma.

tak napisał zastępca burmistrza Robert Dorna

Uważa również, że wytyczne ministerstwa są bardzo ogólne, a do opublikowanych wskazań przez Głównego Inspektora Sanitarnego dyrektorzy mają wiele wątpliwości.

GIS zaleca między innymi, żeby grupy przedszkolne liczyły do 12 dzieci i przebywały w jednej, wyznaczonej sali pod opieką tego samego opiekuna. Sala powinna być regularnie wietrzona, podczas zajęć powinien być zachowany odpowiedni dystans, a przedszkola mają zostać zaopatrzone w środki do dezynfekcji. Samej dezynfekcji podlegałyby również zabawki, którymi bawią się dzieci. Jednak GIS zaopiniował, że należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak na przykład pluszaki.

Wszystkie wytyczne można przeczytać tutaj.

Władze Wronek wystąpiły do szamotulskiego Sanepidu o konkretne wskazówki i wytyczne. Co ciekawe, z przeprowadzonego przez nich rozeznania wynika, że ponad 93% procent rodziców nie jest zainteresowanych wysłaniem dzieci do przedszkoli w tej chwili.

Jeśli sytuacja ulegnie poprawie, Wronki swoje przedszkola uruchomią dopiero 25 maja. Na podobny krok zdecydowały się również władze Szamotuł.

fot. UMiG Wronki