Matury i egzaminy przełożone

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki poinformował m.in. o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń oraz przełożeniu zbliżających się matur i egzaminów.

Prezes Rady Ministrów poinformował o przedłużeniu dotychczasowych zasad poruszania się i gromadzenia do 16 kwietnia. Obostrzenia dotyczą również galerii handlowych, kin, teatrów, ale także zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i punktów usług.

– Przedłużamy obowiązujące obostrzenia. Przedłużamy wszystkie regulacje przeciwko koronawirusowi, ponieważ – potwierdzają to eksperci zagraniczni i krajowi – że one działają dobrze – powiedział szef rządu.

Przedłużone zostaje zamknięcie granic i dotychczasowe kontrole, przynajmniej do 3 maja. W dalszym ciągu zawieszono międzynarodowe połączenia kolejowe i lotnicze. Organizacja imprez masowych została wstrzymana do odwołania.


Szkoły, uczelnie, przedszkola i żłobki pozostaną zamknięte przynajmniej do 26 kwietnia. Przełożone zostają egzaminy ósmoklasistów oraz matury. Na tę chwilę nie podano nowego terminu, jednak będzie to wcześniej niż w czerwcu. Uczniowie i pracownicy oświaty mają je poznać z 3-tygodniowym wyprzedzeniem.

Od następnego czwartku – 16 kwietnia – zostanie wprowadzony obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych.

Po świętach mają zostać wprowadzone kolejne restrykcje: – Jestem pewien, że to przedłużenie restrykcji i nowy projekt, który przedstawimy po świętach, ten rodzaj reżimu sanitarnego, pomoże nam wracać do nowej rzeczywistości. – powiedział Premier Mateusz Morawiecki.