Premier wprowadził stan epidemii

Premier Mateusz Morawiecki poinformował dziś na konferencji prasowej, że wprowadza na terenie Polski stan epidemii.

– Żeby ograniczać dalsze rozprzestrzenianie się koronawirusa wprowadzamy stan epidemii – powiedział na konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Premier poinformował, że przedłuża okres zawieszenia zajęć dydaktycznych w placówkach oświatowych i szkołach wyższych do świąt Wielkanocy.

Prezes Rady Ministrów powiedział, że kara za złamanie kwarantanny podwyższona zostaje z 5 tys. na 30 tys. złotych. Wydłużony ma być także zasiłek opiekuńczy. Rząd nie przewiduje na ten moment zmiany terminu majowych wyborów prezydenckich.

Zostaną wprowadzone mechanizmy sprawdzające, czy ludzie odbywają kwarantannę. Minister Zdrowia i Wojewodowie będą mogli wyznaczać personel medyczny do konkretnych zadań.

Zdaniem ministra oświaty, na tę chwilę rok szkolny nie zostanie przedłużony. – Od 25 marca zostanie wprowadzony obowiązek realizowania podstaw programowych, tak by nauczyciele mogli w bardziej systematyczny sposób przekazywać wiedzę, mogli kontaktować się ze swoimi uczniami, a jeśli będzie potrzeba, wystawiać im oceny – powiedział.

W Polsce jest już ponad 400 osób zakażonych koronawirusem. Tylko dzisiaj potwierdzono ponad 50 przypadków.

Pełną treść rozporządzenia w sprawie wprowadzenia stanu epidemii możecie przeczytać tutaj.

Z dziennikarstwem byłem związany zanim osiągnąłem pełnoletność. Umiejętności nabywałem głównie dzięki własnej inicjatywie, ale też w lokalnych pismach. Od zawsze jestem zaangażowany w pomaganiu lokalnej społeczności. Zawsze dążę do tego, aby tworzone przeze mnie materiały były jak najwyższej jakości.

2020-03-20