Ostrzeżenie przed silnym wiatrem

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 55-60 km/h. W centralnej i południowej części województwa do 70 km/h. Wiatr południowo-zachodni skręcający na północno-zachodni.

Najwyższe prędkości w porywie wiatr będzie osiągał późnym wieczorem i w pierwszej części nocy na poniedziałek. Dodatkowo w trakcie obowiązywania ostrzeżenia będą występować przelotne opady deszczu o natężeniu silnym i umiarkowanym. Suma opadów od 10-15 mm w naszym regionie do 20-25 mm na południu wielkopolski. Prawdopodobieństwo: 90%.


UWAGA. Możliwe, że w trakcie godzin wieczornych z zachodu na wschód województwa przemieszczać będzie się linia szkwału, która lokalnie może generować wiatr w porywach do 80-90km/h.

Silny wiatr może powodować wiatrołomy, uszkodzenia linii energetycznych, straty materialne, zagrożenia, opóźnienia w transporcie komunikacyjnym (PKP). Prosimy o zabezpieczenie przedmiotów, które znajdując się w obrębie naszych posesji i balkonów mogą zostać porwane przez wiatr. Zalecamy w czasie godzin największej intensywności wiatru:

  • pozostać w domu i bez większej konieczności nie wybierać się w podróż
  • nie parkować samochodów pod drzewami oraz większymi banerami reklamowymi
  • na wypadek braku energii, naładować ówcześnie baterie w telefonach komórkowych oraz przenośnych urządzeniach
    magazynujących (power bank)
  • mieć do dyspozycji dodatkowe źródła światła (latarki, świece)

via MeteoDozór