Maraton w Poznaniu – utrudnienia w ruchu

Jutro w Poznaniu odbędzie się 20. edycja PKO Maratonu. Poniżej przedstawiamy informacje o utrudnieniach w ruchu, jakie będą miały miejsce w mieście podczas imprezy.

Data

20. PKO Poznań Maraton odbędzie się w niedzielę, 20 października 2019.

Aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom biegu i imprez towarzyszących, o godz. 7:50 ulice, którymi prowadzi trasa biegu, zostaną zamknięte dla ruchu (lub odpowiednio, na niektórych odcinkach, ruch zostanie ograniczony). Ruch na trasie biegu będzie sukcesywnie przywracany po przebiegnięciu ostatnich zawodników. Przywrócenie do ruchu ostatnich odcinków trasy planowane jest na godz. 15:30.

Wyjątkiem będą okolice MTP (odcinki ulic Roosevelta, Bukowskiej i Grunwaldzkiej), gdzie wyłączenia i ograniczenia w ruchu pojawią się już o godzinie 5:00 rano i będą trwać prawdopodobnie do godz. 15:30.

Uwaga: podane godziny przywrócenia normalnego ruchu kołowego są orientacyjne i mogą ulec zmianie w czasie biegu.


Trasa

Bieg startuje na ul. Grunwaldzkiej przy Międzynarodowych Targach Poznańskich i prowadzi kolejno ulicami:

 1. Start – Grunwaldzka do Malwowej, nawrót
 2. Grunwaldzka do Bułgarskiej
 3. Bułgarska do Polska/Dąbrowskiego
 4. Św. Wawrzyńca do Niestachowskiej
 5. Niestachowska
 6. Warmińska
 7. Małopolska
 8. Park Sołacki
 9. Małopolska
 10. Al. Wielkopolska
 11. Nowowiejskiego
 12. Solna
 13. Solna/Małe Garbary
 14. Estkowskiego
 15. Wyszyńskiego
 16. Rondo Śródka
 17. Warszawska do Krańcowej
 18. Krańcowa
 19. Malta (dookoła)
 20. Baraniaka
 21. Dymka
 22. Szwajcarska
 23. Kurlandzka
 24. Kurlandzka/Żegrze
 25. w lewo w kierunku Ronda Żegrze
 26. Żegrze
 27. Rondo Żegrze
 28. Hetmańska (do Arciszewskiego)
 29. Arciszewskiego
 30. Ściegiennego
 31. Taczanowskiego
 32. Jugosłowiańska do Grunwaldzkiej
 33. Grunwaldzka
 34. Plac Marka MTP
mapa SportHive

mapa trasy (SportHive)

mapa trasy (śluzy)

mapa trasy (śluzy)

Zobacz jak będzie przebiegała trasa 20. PKO Poznań Maratonu im. Macieja Frankiewicza:

Trasę półmaratonu będzie można przeciąć jedynie w specjalnie wyznaczonych miejscach, tzw. śluzach. Samochody oraz pojazdy komunikacji miejskiej będą mogły ją przekroczyć wyłącznie wtedy, kiedy w pobliżu śluzy nie będzie znajdował się żaden biegacz. Ruchem sterować będzie policja lub pracownicy MPK.


Komunikacja miejska

Ograniczenia będą dotyczyć wszystkich użytkowników dróg, w tym także tramwajów i autobusów komunikacji miejskiej. Na niektórych liniach ruch zostanie czasowy wstrzymany, na innych mogą występować opóźnienia.

Więcej szczegółów na stronie www.ztm.poznan.pl.

Informacje o sytuacji na drogach (infolinia)

Nie wiesz jak najszybciej dojechać? Napisz do nas: [email protected]

Znajdziemy dla ciebie trasę lub alternatywne rozwiązanie. Zadaj konkretne pytanie: o której chcesz wyruszyć/ skąd i dokąd chcesz dojechać/jakim środkiem transportu. Postaramy dostosować się do bieżących zmian wprowadzanych w dniu Maratonu przez Policje i służby porządkowe. Odpowiemy w ciągu 12 godzin, a od 18 października odpowiemy w ciągu 1 godziny.

Uruchomiliśmy także specjalny numer telefonu:

+48 502 622 438

pod którym dostępna będzie informacja o bieżącej i prognozowanej sytuacji na drogach. Nasz koordynator będzie dyżurował pod tym numerem:

 • w piątek 18.10 w godz. 17:00-20:00,
 • w sobotę 19.10 w godz. 10:00-20:00,
 • w niedzielę 20.10 w godz. 07:00-15:00.

Przed ewentualnym wyjazdem w okolice trasy biegu, zachęcamy do zapoznania się z informacjami o ruchu dostępnymi w aplikacjach Waze lub Yanosik, których przedstawiciele będą współpracować z organizatorami biegu. Informacja o korkach będzie dostępna także w popularnych aplikacjach, takich jak Google Maps.

logo: waze
logo: yanosik

Utrudnienia w dojeździe do ważniejszych obiektów

Dojazd do lotniska Ławica

Lotnisko Ławica znajduje się stosunkowo daleko od trasy maratonu, jednak osoby dojeżdżające ze wschodnich i południowych dzielnic Poznania powinny założyć odpowiednio dłuższy czas na dojazd, po to, aby ominąć dzielnice, przez które przebiega trasa.

W przypadku dojazdu autostradą sugerujemy skorzystanie ze zjazdu Poznań Zachód na drogę ekspresową S11, a następnie na zjeździe Poznań Ławica – w kierunku lotniska.

Dojazd do Dworca Głównego PKP i Dworca PKS

Dojazd do Dworca Głównego PKP i Dworca PKS będzie utrudniony, gdyż obiekty te są „otoczone” trasą biegu.

Niezależnie od kierunku przyjazdu, prosimy o wyjazd/wyjście z dużym wyprzedzeniem. Prosimy pamiętać, że kiedy na danym segmencie trasy pojawią się pierwsi zawodnicy, to „śluzy”, jeśli w ogóle będą otwierane, to bardzo rzadko i jedynie na krótko.

Dojazd do miasta z autostrady A2

Jeśli będziesz jechać do Poznania autostradą A2, prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie zjechanie z autostrady na węźle Poznań-Krzesiny lub Poznań Zachód, chyba że cel Twojej podróży znajduje się blisko zjazdów Poznań-Luboń lub Poznań-Komorniki.

Za utrudnienia przepraszamy i serdecznie zapraszamy mieszkańców naszego miasta do dopingowania zawodników na trasie 20.PKO Poznań Maratonu im. Macieja Frankiewicza.