Chojanie piszą do Prezydenta

Mieszkańcy Chojna postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i rozpoczęli starania o to, aby poprawił się poziom ochrony przeciwpożarowej w ich rejonie.

Mieszkańcy Chojna nie dali wiary zapewnieniom, że brak dwóch wozów bojowych na terenie Puszczy Noteckiej nie spowoduje spadku bezpieczeństwa. Nie chcąc pozostawiać nic przypadkowi, postanowili stworzyć petycję, która ma trafić na ręce Prezydenta Andrzeja Dudy.

Radny i sołtys Jarosław Mikołajczak prosi firmy, instytucje, mieszkańców gminy Wronki i osoby, mające swoje nieruchomości w Chojnie o wsparcie starań poprzez złożenie podpisu pod petycją.

Petycję można podpisywać w sklepach, znajdujących się na terenie Chojna. Organizatorzy utworzyli również petycję internetową. Chętne osoby mogą podpisać się pod nią klikając TUTAJ.

Chojno, dnia 05.09.2019 r.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Sz.P. Andrzej Duda

PETYCJA MIESZKAŃCÓW PUSZCZY NOTECKIEJ
SOŁECTWA CHOJNO W GMINIE WRONKI

Dotyczy: ochrony przeciwpożarowej Puszczy Noteckiej

Szanowny Panie Prezydencie,

Mieszkańcy Puszczy Noteckiej – sołectwa Chojno zwracają się z prośbą o pomoc w przywróceniu do służby przez Państwową Straż Pożarną samochodu Renault S 170 4X4, wyprodukowanego w 1990 r., który jest na wyposażeniu jednostki OSP Chojno.

Straż Chojeńska powstała w 1902 roku, posiada bogatą tradycję i umiejętności w walce z żywiołem i zagrożeniami. Znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.

OSP Chojno jest jednostką, która działa na terenie Puszczy Noteckiej, ma doświadczenie w gaszeniu pożarów lasu, jak i pożarów przy magistrali kolejowej Poznań-Szczecin, która przecina Puszczę Notecką na terenie naszego sołectwa.

Zgodnie z Planem Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Wronki na lata 2013-2022 jest to obszar zaliczony do pierwszej kategorii zagrożenia pożarowego lasu w kraju.

Nasze sołectwo liczy 730 mieszkańców, domostwa są rozrzucone pośród kilku wsi, wielu osad i enklaw leśnych. Oprócz tego jest u nas Szkoła Podstawowa, zabytkowy kościół i zlokalizowany duży ośrodek wypoczynkowy (około 730 domków letniskowych, położonych głównie w lesie), a także Dom Pomocy Społecznej, w którym przebywa 70 pensjonariuszy o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Należy również wziąć pod uwagę, że obecnie we Wronkach jest zamknięty most przez rzekę Wartę dla pojazdów powyżej 3,5 tony i nie możemy liczyć na szybką pomoc OSP Wronki, a tym bardziej szybki przyjazd PSP Szamotuły do Chojna oraz miejscowości położonych w Puszczy Noteckiej, ze względu na odległość około 50 km.

Panie Prezydencie, nie możemy się pogodzić z tym, że świadomie naraża się nas na niebezpieczeństwo z powodu wycofania z podziału bojowego naszego samochodu gaśniczego – zakaz użytkowania został wydany ze względu na brak certyfikatu CNBOP (pismo Komendanta PSP w Szamotułach z dnia 08.07.2019 r.). Tym bardziej, że obowiązek posiadania certyfikatu jest w tym przypadku bardzo wątpliwy prawnie (opinia prawna w załączeniu). Jako mieszkańcy jesteśmy mocno zaniepokojeni brakiem zabezpieczenia przeciwpożarowego oraz ratownictwa drogowego na naszym obszarze.

Samochód OSP Chojno posiada oryginalną zabudowę pożarniczą francuskiej firmy “SIDES”. Jest dobrze wyposażony w system ratownictwa drogowego, medycznego i ppoż. Sprawdza się w trudnym terenie wydmowym Puszczy Noteckiej. Jest w pełni sprawny technicznie, dopuszczony do ruchu na drogach publicznych i ubezpieczony. Do dnia dzisiejszego żadna z kontroli PSP nie wskazywała uchybień i nie podważała legalności użytkowanego sprzętu. Samochód został wprowadzony do podziału bojowego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego w 2011 roku.

Dzisiaj, gdy stwierdzono brak certyfikatu CNBOP, to jednostka nasza powinna mieć czas na uzupełnienie brakujących dokumentów lub zgromadzenie odpowiedniej puli pieniędzy na jego wymianę. Nie może być tak, że cały region jest pozbawiony z dnia na dzień ochrony przeciwpożarowej. Deklaracje słowne PSP o dobrym zabezpieczeniu budzą duże wątpliwości. Warto dodać, że wycofany z podziału został także wóz innej jednostki z gminy Wronki – również położonej w Puszczy Noteckiej – Jasionny.

Panie Prezydencie, składamy postulat o zmianę prawa, umożliwiającą jego jednoznaczną interpretację odnośnie certyfikatu CNBOP. Uważamy, że należy dać możliwość użytkowania starszych wozów bojowych, zakupionych przez OSP w Unii Europejskiej bez konieczności ich ponownego certyfikowania. Biorąc pod uwagę, iż takich wozów bojowych w polskich OSP jest większość, trzeba się obawiać, że gdy z dnia na dzień wszystkie one zostaną wycofane z podziału bojowego, problem braku zabezpieczenia przeciwpożarowego stanie się powszechny.

Sprawa dotyczy całej Polski, a nie tylko dwóch jednostek w gminie Wronki.

Wobec powyższego prosimy Pana Prezydenta o pomoc, o doraźne – warunkowe przywrócenie naszego samochodu bojowego do służby, do czasu otrzymania innego pojazdu, który zapewni bezpieczeństwo na gęsto zalesionym i wydmowym terenie Puszczy Noteckiej.

W załączeniu:
opinia prawna, dane techniczne pojazdu, korespondencja z PSP Szamotuły, mapa sołectwa Chojno, lista osób prawnych i fizycznych podpisanych pod petycją.

Osoby do kontaktu:
Sołtys sołectwa Chojno Jarosław Mikołajczak
Prezes OSP Chojno Zdzisław Jankowski

Do wiadomości:
Wojewoda Wielkopolski, Starosta Powiatu Szamotulskiego, Burmistrz Miasta i Gminy Wronki, Marszałek Sejmu RP, Posłowie Klubu Parlamentarnego PiS. Komenda Główna PSP w Warszawie, Komenda Wojewódzka PSP w Poznaniu, Komenda Powiatowa PSP w Szamotułach.

Z dziennikarstwem byłem związany zanim osiągnąłem pełnoletność. Umiejętności nabywałem głównie dzięki własnej inicjatywie, ale też w lokalnych pismach. Od zawsze jestem zaangażowany w pomaganiu lokalnej społeczności. Zawsze dążę do tego, aby tworzone przeze mnie materiały były jak najwyższej jakości.

2019-09-06